Header background
TRAWNIKI Z ROLKI / GREEN GRASS

Rodzaje podłoża pod trawnik z rolki

Każda roślina wymaga dostępu do światła, wody oraz substancji odżywczych. Składniki pokarmowe dla roślin znajdują się rzecz jasna w ziemi. Jeśli jednak ich skład jest nieodpowiedni, glebę  trzeba odpowiednio wspomóc.

Rodzaje gleby pod trawnik:

- czarnoziem (humus) – jest to bardzo żyzna gleba, w kolorze głębokiej czerni i dużym poziomie próchniczym, bardzo żyzna, tłusta;

- ziemia ogrodowa (gotowa, workowana) – jest to mieszanka różnych rodzajów gleb, które są wymieszane w odpowiednich proporcjach.

Przed wyłożeniem trawnika rolowanego dobrze jest sprawdzić, czy struktura podłoża jast odpowednia do instalacji gotowej darni.

Sprawdź strukturę gleby:

- gliniasta – należy dodać piasku, aby ją rozluźnić, wówczas korzenie roślin będą miały miejsce do prawidłowego wzrostu i rozkrzewiania się;

- piaszczysta – aby zapobiec wymywaniu składników odżywczych ze zbyt luźnej gleby, należy wymieszać ją z żyzną glebą (humusem) na około 10-20 cm, aby ją wzbogacić i zatrzymać wartości pokarmowe; czasami potrzebne jest dodatkowo zastosowanie odpowiedniego nawozu.

Kwasowość gleby co to takiego.

Istotnym elementem jest zbadanie kwasowości gleby czyli jej pH. Optymalne pH dla trawnika z rolki to 5,5 – 6,0 pH. Aby to sprawdzić trzeba wykonać badanie gleby. Można to zrobić samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych w sklepach ogrodniczych przyrządów takich jak np. kwasomierz polowego czy kwasomierz elektroniczny. Przy czym trzeba pamiętać, że takie badanie nie jest w 100% miarodajne. Dokładne dane na temat rodzaju podłoża można uzyskać za pomocą profesjonalnego badania próbek ziemi w stacjach chemiczno-rolniczych.

Badanie kwasowości gleby da nam odpowiedź w jaki sposób polepszyć jej stan. Będziemy mieli informacje co możemy zrobić, jakich użyć preparatów czy nawozów, żeby nasz trawnik był zdrowy na lata.

Jeśli mamy glebę:

- zbyt kwaśna – podłoże należy wymieszać z nawozem wapniowym;

- zbyt zasadowa – podłoże trzeba zakwasić nawozami siarkowymi.

Podłoże pod trawnik o czym warto pamiętać należy przygotować odpowiednio wcześnie, zanim trawnik z rolki zostanie dostarczony do nas przez producenta.

Gospodarstwo Rolne
Roman Zimorodzki
Omulna 15
78-400 Szczecinek

Telefon: +48 666 858 552
Telefon: +48 737 651 150

NIP: 673-110-12-04
Regon: 302289780

e-mail: sprzedaz@green-grass.pl
UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES,

Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.