Powstawaniu chorób trawnika sprzyjają niskie temperatury oraz zmienne warunki pogodowe, które dokuczają późną jesienią i zimą. Wśród chorób trawnika są takie, których pozornie nie widać, ponieważ rozwijają się pod śniegiem, a obserwujemy je dopiero wiosną. Stąd tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika w okresie jesienno-zimowym. Także błędy jakie popełniamy podczas pielęgnacji osłabiają trawnik i sprawiają, że atakują go choroby.
Choroby trawnika, które można zaliczyć do najczęściej występujących w okresie jesienno-zimowym to:
Pleśń pośniegowa
Jest jedną z najgroźniejszych chorób traw. Choroba objawia się brunatnymi plamami na darni około 15-20 cm, widocznych wiosną. Plamy czasem zlewają się, tworząc nieregularne kształty. Rano podczas większej wilgotności powietrza na powierzchni plam można zaobserwować biało-różowy nalot, a w słoneczne dni plamy zyskują pomarańczowe zabarwienie. Pleśń pośniegowa najczęściej rozwija się pod śniegiem lub na granicy jego topnienia. Zdarza się, że pleśń pośniegowa tworzy się także latem, kiedy jest zbyt wilgotno. Uszkodzone przez pleśń rośliny z trudem się regenerują, dlatego tak ważne jest zapobieganie powstawaniu pleśni poprzez przeprowadzanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, na długo przed możliwym wystąpieniem patogenu pleśni pośniegowej.
Warunki, które sprzyjają wystąpieniu choroby to:
- chłodna aura (temp. 1-5°C);
- wysoka wilgotność powietrza;
- pokrywa śnieżna na zamarzniętej glebie;
- wysokie nawożenie azotem jesienią;
- zbyt wysoka trawa pozostawiona na zimę.
Zgorzel podstawy źdźbła traw
Objawy choroby widoczne są najczęściej późnym latem, na nisko skoszonych trawnikach. Choroba objawia się często na piaszczystych glebach o dużej zawartości wapnia. W początkowej fazie na trawniku pojawiają się okrągłe plamy, słabo odrośniętej trawy. Później plamy powiększają się, tworząc pierścienie o średnicy około 1m. W pierścieniu można zaobserwować silniejsze gatunki traw i chwasty. Choroba znacznie uszkadza system korzeniowy, co powoduje jej łatwe usunięcie z podłoża.
Warunki, które sprzyjają wystąpieniu choroby to:
- wysoka wilgotność;
- częste i nagłe zmiany temperatur;
- alkaiczne pH gleby;
- zły drenaż podłoża.
Brunatna plamistość traw
Chorobę brunatnej plamistości traw powoduje inny rodzaj grzyba jesienią, a inny latem. W początkowym etapie choroba atakuje liście traw, tworząc brązowo-czerwone plamy, w późniejszym stadium pojawia się także na rozłogach i korzeniach traw.
Warunki, które sprzyjają wystąpieniu choroby to:
- chłodna pogoda;
- zalegające na trawniku obumarłe rośliny;
- warstwa filcu;
- zarodki patogenów może roznosić wiatr, kosiarki, woda.
Czerwona nitkowatość traw i różowa plamistość trawników
Obie te choroby często występują razem. Rozróżnić je mogą dopiero bardziej szczegółowe badania, ponieważ wyglądają bardzo podobnie. Uszkodzony trawnik posiada plamy, które mają lekko różowe lub czerwone zabarwienie. Obie choroby powodują utratę zielonego koloru liści i wolniejszy wzrost traw. Groźniejsza jest czerwona nitkowatość, ponieważ poraża więcej gatunków traw. Plamy chorobowe mają różną wielkość i nie posiadają wyraźnej krawędzi. Wewnątrz uszkodzonej powierzchni widoczne są często zielone liście zdrowych roślin. Rozwojowi tych chorób sprzyja wilgoć i chłód.
Warunki, które sprzyjają wystąpieniu choroby to:
- chłodna i wilgotna pogoda;
- wolny przyrost traw;
- brak nawożenia azotowego;
- nie usuwanie pokosu ściętej trawy.
Pałecznica traw
Choroba występuje zwykle wczesną wiosną w okresie roztopów. Rozwija się pod śniegiem, zwłaszcza kiedy jego gruba i zbita warstwa zalega na murawie. Ważne jest, aby nie chodzić wówczas po trawniku, który pokrywa zbity śnieg. Trawnik zaatakowany pałecznicą posiada szare plamy, a często widoczną zgniliznę. W zaawansowanym stadium pojawia się biało-szary osad. Objawy choroby często same ustępują kiedy robi się cieplej, ponieważ choroba rozwija się w temperaturze 0-10°C. Aby wspomóc regenerację trawnika można przeprowadzić wertykulację. Jesienią warto zasilić trawnik potasem.
Warunki, które sprzyjają wystąpieniu choroby to:
- roztopy po zimie;
- wolny przyrost traw;
- zalegający i zmrożony śnieg;
- chodzenie po zalegającym śniegu;
- niskie temperatury.
Zapoznaj się z ofertą naszej trawy z rolki!