Rozłożenie trawnika jest proste, lecz samo jego rozłożenie nie wystarczy, by trawa rosła pięknie. Po montażu trawnika musimy go regularnie i odpowiednio pielęgnować. W jaki sposób należy to robić? Na co zwrócić uwagę przy trawnikach z rolki?

Pielęgnacja trawnika z rolki tuż po jego montażu

Jeśli montażem trawnika zajmujemy się sami, bez pomocy fachowców, to należy pamiętać o jego pielęgnacji. Bezpośrednio po montażu trawnika z rolki należy obficie go podlać, by korzenie miały szansę się ukorzenić w ziemi. Bez odpowiedniego i mocnego ukorzenienia kolor trawy oraz jego wygląd może się znacznie pogorszyć. Po rozłożeniu rolek trawy musimy pamiętać o jego delikatnym użytkowaniu. Przez około 2- 3 tygodnie od montażu trawnika należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie, gdyż czas ten jest potrzebny trawie na ukorzenienie i przyjęcie się w glebie. Jeśli rolki trawy chcemy montować w ciepłe, letnie dni, to musimy wiedzieć, że dobrym wyborem będzie wykonanie profilaktycznego oprysku na grzyby. Trawnik wyłożony na gruncie należy zwałować, gdyż dzięki temu usuniemy spod niego zalegające powietrze.

Podlewanie oraz koszenie trawnika z rolki

Trawniki z rolki wymagają odpowiedniego i regularnego podlewania. Przy nowo zamontowanym trawniku dobrze jest podlewać go rzadko i obficie, by woda mogła odpowiednio wchłonąć się w glebę dając możliwość korzeniom na odpowiednie rośnięcie. Trawniki należy podlewać rano, by gleba nie była nagrzana i woda miała okazję dobrze w nią wsiąknąć. Koszenie trawy możemy wykonać już nawet po kilku dniach od jej zamontowania. Świeżą trawę należy delikatnie podcinać, by usuwać jej 1/3 wysokości, lecz wysokość jest zależna od temperatury, gdyż przy wyższych temperaturach warto pozostawiać trawę ciut mniej skoszoną. Pozwala to zabezpieczyć ją przed dużym nasłonecznieniem. Koszenie dobrze jest wykonywać raz na około 10 dni stosując odpowiednio naostrzoną kosiarkę. By nie uszkodzić trawy z rolki po koszeniu powinniśmy pozbyć się pozostałości ściętej trawy, by nie zasłaniał on dostępu do słońca innym źdźbłom.

Nawożenie trawy z rolki

Gdy od razu po montażu trawy z rolki dopilnujemy odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz minerałów, to wpłyniemy na szybszy proces ukorzenienia trawy. Nawożenie wykonuje się kilka razy do roku. Od razu po zamontowaniu rolek z trawą możemy użyć odpowiednich nawozów, które przyśpieszą wzrost trawy i poprawią wygląd trawnika. Odpowiednie nawożenie, podlewanie oraz koszenie nowego trawnika stanowią najważniejsze elementy jego pielęgnacji. Poza tymi aspektami trawnik z rolki nie wymaga specjalistycznego podejścia, lecz regularnej dbałości i pielęgnacji.