Najczęstsze powody żółknięcia trawy

Trawa z rolki może żółknąć z powodu naszych zaniedbań, jak również w wyniku oddziaływania czynników całkowicie od nas niezależnych. Do najczęstszych powodów żółknięcia trawy zaliczyć możemy:

  • – nieprawidłowe nawożenie,
  • – niewystarczające nawadnianie,
  • – choroby grzybowe,
  • – aktywność szkodników.

Nieprawidłowe nawożenie

Nieprawidłowe nawożenie to nie tylko problem niedostatecznego zasilania trawnika. To także zbyt częste lub zbyt obfite stosowanie nawozów mineralnych, szczególnie azotowych. Nadmiar nawozów wpływa na przewodnictwo właściwe podłoża, w wyniku czego utrudnia pobieranie wody przez korzenie trawy. Jednocześnie jony amonowe pochodzące z saletry amonowej lub mocznika mogą zostać przekształcone w glebie do silnie toksycznego amoniaku, który działa destruktywnie na system korzenny roślin, powodując ich stopniowe obumieranie.

Niewystarczające nawadnianie

Niewystarczające nawadnianie  to częsty powód żółknięcia trawy w sezonie letnim. O odpowiednie nawodnienie trawnika należy dbać szczególnie podczas upałów. Trawę powinno się podlewać wcześnie rano. Należy przy tym pamiętać, że dobowe zapotrzebowanie trawnika na wodę wynosi około pół metra sześciennego na każde 100 m2 powierzchni.

Choroby grzybowe

Rozwój chorób grzybowych wpływa na wysoką wilgotność gleby oraz utrudniony obieg powietrza, tak w glebie jak i tuż nad nią. W efekcie trawa żółknie. Choroby grzybowe są popularnym powodem powstawania żółtych plam na trawnikach, w szczególności po zimie oraz podczas deszczowego lata.  Zabiegi rekomendowane w celu powtrzymania rozwoju chorób grzybowych to: wygrabienie, wertykulacja i aeracja trawnika.

Aktywność szkodników

Ostatnim powodem na liście głównych przyczyn żółknięcia trawy jest aktywność szkodników. Obecność w trawie pędraków można szybko zdiagnozować. Jeśli mamy do czynienia z larwami chrząszczy trawa w łatwy sposób będzie się odrywała od trawnika. Ze szkodnikami warto w pierwszej kolejności walczyć domowymi sposobami.

 Bieżąca pielęgnacja trawy

Bieżąca prawidłowa pielęgnacja trawy to klucz do zachowania jej estetyki i zdrowia. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość kosiarki. Tępy nóż szarpie liście, które w rezultacie żółkną na końcach. Powodem żółtych placków na trawniku może być również nadmierne wydeptywanie trawy w tym miejscu lub zagospodarowanie przestrzeni trawnika ciężkimi przedmiotami, które łamią źdźbła, utrudniają prawidłową cyrkulację wody i powietrza i blokują dostęp trawy to promieni słonecznych.