Aby nasz trawnik zachować w idealnej kondycji i zdrowiu, potrzebnych jest szereg działań, które mu w tym pomogą. Związane są one ściśle z odpowiednią pielęgnacją na każdym etapie rozwoju trawnika z rolki. Podąwszy od momentu przygotowania podłoża, poprzez jego prawidłowe ukorzenienie w gruncie, wzrost, a w końcowym efekcie na jego idealnym utrzymaniu przez wiele lat.

Zanim zdecydujemy się na założenie trawnika z rolki, należy wcześniej zapoznać się z ogólnymi zasadami  jego pielęgnacji. Nie mówimy tu tylko o podstawowych zasadach pielęgnacji trawnika takich jak koszenie czy podlewanie, ale o pielęgnacji z zastosowaniem nawozów,  środków ochrony roślin czy też innych zabiegów, które będą miały wpływ na prawidłową kondycję i wygląd naszego trawnika.

Nawożenie jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji. Do nawożenia trawy z rolki należy stosować nawozy o wysokim składzie mineralnym takich jak azot, fosfor czy potas dostosowanych do określonych pór roku. Minerały dostarczają trawnikowi odpowiednich wartości odżywczych, które mają wpływ na wzrost, kolor czy jego zdrowy wygląd.

Środki ochrony roślin są również niezbędne i pełnią ważną rolę  w procesie  zabezpieczenia trawnika z rolki przed działaniom szkodników, wysiewaniu się chwastów czy powstawaniu stanów chorobowych trawnika.

Zabiegi na wypadek, jak można to w skrócie nazwać. Chodzi tu o prawidłowe postępowanie z trawnikiem rolowanym w przypadku sytuacji, które są ściśle związanie z warunkami atmosferycznymi takimi jak susze, upały, nadmierna wilgoć czy właściwe przygotowanie trawnika do zimy lub wiosny. Tu warto skorzystać z porad sprzedawcy trawnika rolowanego, mającego ogromne doświadczenie w hodowli darni rolowanej.

Zabieg aeracja sprawdza się w przypadku braku wymiany gazowej w glebie i ma bezpośredni wpływ na przenikanie do podłoża substancji odżywczych i wody.

Zabieg wertykulacji  stosuje się  kiedy mamy do czynienia z nadmiernym filcem, który powstaje w skutek zbyt mocno zagęszczonej trawy, wówczas zalegające obumarłe części roślin tworzą gęsty korzuch, uniemożliwiający rozwój zielonej części trawnika, ale też uniemożliwia jego rozkrzewianie i wzrost.