Wszystko zależy od tego jaka będzie aura. Inne zalecenia będą obowiązywały, kiedy jesień jest ciepła, a nieco inne kiedy szybko przychodzi chłód. Należy bacznie obserwować warunki pogodowe i odpowiednio na nie reagować.

Trawa z rolki jak większość roślin także w okresie jesienno-zimowym będzie odpoczywała. Jednak trawniki rolowane w odróżnieniu od innych roślin wymagają większej uwagi, aby wiosną cieszyć nas znowu zdrową i soczystą zielenią.

W kilku punktach opisujemy czynności, które powinniśmy wykonać na naszym trawniku, przygotowując go do zimy:

  • Kosimy nisko trawnik na około 3-4 cm pod koniec października lub na początku listopada, aby uniknąć zbyt długich źdźbeł trawy, które mogą gnić pod śniegiem. Najlepiej w ciepły i słoneczny dzień.
  • Możemy po raz ostatni napowietrzyć trawnik aeratorem na głębokość około 10 cm.
  • Wykonujemy ostatnie nawożenie trawnika w okolicach końca października. Dawka nawozu powinna być mniejsza niż zazwyczaj, ponieważ po zastosowaniu zbyt dużej dawki osłabimy odporność naszej darni na mróz. Można zastosować np. Polifoskę 6-3 kg na 100 m².
  • Wykonujemy oprysk trawnika na całej powierzchni przed zakończeniem wegetacji roślin na przełomie listopada i grudnia kiedy na zewnątrz osiągnie około 10°C , środkami zabezpieczającymi przed powstawaniem pleśni pośniegowej np. fungicydem SWITCH 62,5WG – 30 g na 10 l wody lub AMISTAR 250 S.C. – 50 ml na 10 l wody. Taki oprysk wystarczy na około 200 m² trawnika.
  • Zimą trzeba pilnować, aby nie chodzić po trawniku. Nie wolno też zrzucać na trawnik śniegu z chodnika, aby pod ciężarem nie powstała infekcja grzybiczna.

Zimą panują bardzo różne warunki pogodowe, zwłaszcza w ostatnich latach. Jeśli nawet nie pada śnieg i nie zalega na powierzchni trawnika to nie znaczy, że można taki trawnik eksploatować. Nie powinno się ugniatać źdźbeł trawy, które osłabione przymrozkami, wiosną mogą zostać porażone pleśnią pośniegową.