Zawarty w trawie chlorofil ma silne właściwości barwiące. Barwnik dosłownie „wżera” się w ubranie. Dlatego w przypadku plam z trawy tak ważne jest szybkie działanie. Nie odkładajmy poplamionej odzieży do kosza na brudne ubrania i nie narażajmy plamy na działanie gorącej wody – czas i ciepła woda tylko utrwalą barwnik i utrudnią, czy wręcz uniemożliwią skuteczne usunięcie plamy.

Plamy z trawy: Skuteczne sposoby na chlorofil

Plamy z trawy z rolki najlepiej usuwa się, gdy są świeże. W przypadku szybkiego działania skuteczną może się okazać nawet tak prosta czynność, jak moczenie ubrania w wodzie z szarym mydłem. A co zrobić, jeśli plama mimo moczenia nie schodzi?

Z chlorofilem świetnie radzi sobie alkohol. W tym celu najlepiej zastosować 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak. Alkohol nanosimy bezpośrednio na plamę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie płuczemy odzież pod zimną wodą. Alternatywą dla alkoholu jest woda utleniona. Świetnie radzi sobie z plamami z krwi oraz zielonymi plamami z trawy. Woda utleniona będzie najbardziej skuteczna w przypadku włókien naturalnych. Wystarczy nawilżyć ściereczkę wodą utlenioną i dokładnie potrzeć plamę. Można też zastosować wodę bezpośrednio na zabrudzoną tkaninę. W tym celu wodą należy polać plamę i zostawić na ok. 30 minut. Po tym czasie ubranie można wyprać w pralce. Na podobnej zasadzie działa mleko. Nie polecamy jednak zalewania plamy, o wiele lepiej sprawdza się w tym przypadku sposób z pocieraniem.

Kwasek cytrynowy i płyn do naczyń: Najbardziej oczywiste narzędzia w walce z plamami z trawy

Wskazane powyżej sposoby, choć skutecznie nie należą do standardowych. Większości z nas do głowy w pierwszej kolejności przychodzą środki, takie jak kwasek cytrynowy lub sok z cytryny i płyn do naczyń. Kwasek cytrynowy (alternatywnie świeżo wyciśnięty sok z cytryny) okazuje się skuteczny także w walce ze starymi plamami z trawy. W celu uzyskania pożądanego rezultatu plamę posypujemy kwaskiem, a następnie pocieramy czystą ściereczką, aż do momentu, kiedy całkowicie zniknie.

Płyn do naczyń okazuje się niezastąpiony w walce z naturalnymi barwnikami. Nie powinien, więc dziwić fakt, iż doskonale radzi sobie także w przypadku plam z chlorofilu. Płyn aplikujemy bezpośrednio na plamę, a następnie ubranie pierzemy w pralce. Przed wrzuceniem zaplamionej odzieży do pralki plamę możemy potrzeć. To ułatwi penetrację tkaniny, a co za tym idzie ułatwi usunięcie plamy w pralce.