trawnik-z-rolki

idea. Jednak każdy, kto zaczyna dbać o swój własny kawałek zieleni doskonale wie, że utrzymanie go w idealnym stanie nie jest wcale  łatwe i często pozostaje w sferze marzeń. O ile łatwo wyobrazić sobie doskonałą trawę, o tyle jej utrzymanie to już zupełnie inna historia. Jednak istnieją sposoby na to, aby to rzeczywiście osiągnąć, a jednym z nich jest używanie właściwego i odpowiedniego dla danej trawy nawozu. To właśnie sprawi, że Twoja zieleń będzie nie tylko piękna, ale także zdrowa i mocna. Gotowy na odkrycie sekretu idealnego trawnika?

Przede wszystkim określ, czego potrzebuje Twój trawnik

Na rynku dostępnych jest cała masa nawozów i o ile podstawowe składniki odżywcze w każdym z nich są takie same, to dodatkowe elementy mogą się nieco różnić. Dlatego tak istotne jest, aby przede wszystkim określić dlaczego Twój trawnik z rolki potrzebuje dodatkowego nawożenia. Inne potrzeby będzie miał bowiem taki, który rośnie w pełnym słońcu i na ciężko przepuszczalnej glebie, a zupełnie inne taki, który znajduje się w cieniu, a za podłoże służy mu gleba piaszczysta. Niektóre nawozy idealnie nadają się dla świeżo założonych trawników, a inne przeznaczone są do odmłodzenia tych nieco starszych. Nawożenie zależne jest także od pory roku – inne składniki odżywcze potrzebne są na wiosnę w okresie intensywnego wzrostu roślin, a inne kiedy zbliża się czas jesiennego wyciszania wegetacji. Zrozumienie tych podstawowych zależności pomoże Ci wybrać nawóz, który rzeczywiście wspomoże Twój trawnik i dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych.

Rodzaje nawozów

Poszczególne nawozy różnią się między sobą nie tylko składnikami odżywczymi, ale także formą. Do najpopularniejszych należą:

  • nawozy granulowane, które rozprowadza się przy użyciu siewnika, umożliwiają w miarę równe rozprowadzenie składników odżywczych i są łatwe w użyciu, a także bezpieczne.
  • nawozy płynne, których największą zaletą jest to, że składniki odżywcze w nich zawarte szybko wchłaniają się do gleby, rozprowadzane w formie oprysku. Idealnie sprawdzą się więc w kuracjach docelowych, kiedy potrzebna jest szybka, doraźna pomoc.
  • nawozy organiczne, charakteryzują się powolnym uwalnianiem składników odżywczych do gleby, co zabezpiecza trawę przed przenawożeniem, a co za tym idzie przed przypaleniem.

Składniki odżywcze

Nawozy mają przeróżne składy, dlatego warto wiedzieć, co jest kluczowym elementem odżywczym dla trawnika i na co naprawdę warto zwrócić uwagę. Większość nawozów zawiera azot, który wspomaga wzrost trawy i dba o jej zielony kolor. Jest kluczowy dla produkcji chlorofilu, który umożliwia trawie przeprowadzanie fotosyntezy. Jeśli więc chcesz, aby Twoja trawa miała zdrowy, zielony kolor, powinieneś wybierać nawozy azotowe. Warto jednak pamiętać, że należy je stosować od wiosny do jesieni, tak aby trawa miała czas na wygaszenie wzrostu i przygotowanie się do zimowego odpoczynku. Fosfor, który także znajduje się w wielu nawozach wspiera rozwój systemu korzeniowego i wspomaga ogólny rozwój rośliny, natomiast potas, odpowiada za ogólną odporność roślin na stres, zapewniając wytrzymałość na suszę, choroby i zmiany temperatury.

Niezależnie od tego, jaki nawóz wybierzesz, warto przed jego zastosowaniem wykonać test gleby, który pomoże Ci określić, jakich składników tak naprawdę potrzebuje Twój trawnik i suplementować tylko to, co jest niezbędne.