Wtedy, kiedy są ku temu  przesłanki w postaci np. zalegającego przez lato mchu na trawniku. Mech skutecznie hamuje rozwój i rozrost trawy, sprawia, że blokuje dostęp do powietrza korzeniom, które z czasem mogą obumierać.  Zabieg wertykulacji przeprowadzony jesieniom pozwala roślinności przygotować się do nadejścia zimy.

Po zabiegu wertykulacji trzeba trawnik z rolki wygrabić, usuwając w ten sposób resztki roślin i mchu. Części roślin pozostałe po wygrabieniu najlepiej wrzucić do worków na odpady organiczne. Nie zalecamy w tym wypadku składowania pozyskanych w ten sposób odpadów  w kompostowniku, ponieważ mogą zawierać zarodniki grzybów i lepiej nie stosować takiego nawozu na trawnik ponownie.

Obraz trawnika po wykonaniu zabiegu może nas nieco przerazić, jednak nie powinniśmy się tym martwić, ponieważ trawnik z rolki szybko się regeneruje, a zabieg będzie dla trawy o wiele bardziej korzystny niż kiedy pozostawimy na nim mech. Jeśli wcześniej wykonaliśmy na trawniku jesienne dosiewki, zabieg wertykulacji pomoże nasionom szybciej wzrosnąć. Ziemia jest jeszcze ciepła, a w dzień temperatury pozwalają na jeszcze stworzenie bujnej i zdrowej murawy.

Po wertykujacji można w drugim etapie przeprowadzić aerację trawnika, czyli napowietrzyć murawę. Aeracja jest delikatniejszym zabiegiem, a po raz pierwszy można ją wykonać w drugim roku od założenia trawnika z rolki.