Podstawowa zasada, która obowiązuje w przypadku zachowania trawnika w dobrej kondycji to systematyczność w koszeniu darni rolowanej.

Kosimy trawnik z rolki regularnie.

Chociaż podczas upałów trawa w rolce rośnie wolniej, koszenie trzeba wykonywać systematycznie czyli najlepiej raz w tygodniu. Nie da się kosić trawy na zapas, ponieważ zbyt niskie koszenie może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia trawnika i zamiast trawy powstanie ściernisko. Noże kosiarki muszą być ostre, aby nie szarpać, a ścinać źdźbła trawy z rolki, nie będzie wtedy zagrożenia pojawienia się różnych chorób. Uszkodzona przez tępe ostrza trawa traci więcej wody, stąd warto zadbać o dobrej jakości sprzęt i prawidłowo go serwisować.   Kosić  powinno się rano lub wieczorem, kiedy źdźbła są najbardziej sprężyste . Jednorazowo wolno kosić na około 1/3-1/2 wysokości źdźbła ( kiedy jest długa, koszenie najlepiej rozłożyć na 3-4 razy). W okresie suszy trawa powinna mieć długość około 5-8 cm. Po koszeniu trawnik rolowany należy nawodnić. Przed upałami można dodatkowo wspomóc murawę nawozem zawierającym potas.

Dobrym rozwiązaniem jest instalacja robota koszącego. Inteligentne i samodzielne urządzenie można dostosować do swoich potrzeb. Obecnie na rynku jest duży wybór tych urządzeń, które przeznaczone  są do różnych powierzchni trawnika począwszy od tych małych do tych dużych nawierzchni. Do głównych zalet posiadania robota koszącego są: oszczędność czasu, energii i pieniędzy, zawsze estetyczny wygląd trawnika, cisza i prywatność, ekologia oraz dostęp do nowych technologii.