Istotne jest samo miejsce przeznaczone pod założenie trawnika z rolki. Powinniśmy zwrócić uwagę na otoczenie w jakim będzie zainstalowana trawa z rolki. Powinniśmy wybierać takie miejsca, które w bliskiej odległości nie posiadają zbyt dużo drzew, zwłaszcza iglastych, ale też liściastych.

Powodów jest kilka:

– po pierwsze – opadające igły zakwaszają glebę i sprawiają, że trawa z rolki, nawet jeśli była wyłożona na bardzo dobrze przygotowanym gruncie z czasem może całkowicie zniknąć, a w jej miejsce pojawi się mech i chwasty,

– po drugie – drzewa jeśli są wysokie zacieniają trawnik w rolce i zabiera mu dostęp do światła,

– po trzecie – opadające i nie zgrabione liście, zwłaszcza przed zimą powodują gnicie trawy, a w konsekwencji jej zamieranie.

Sam proces wyłożenia trawnika z rolki w gruncie jest prosty. Przebiega dość sprawnie i szybko. Wykłada się pasek przy pasku, rolka przy rolce, dosuwając do siebie krawędzie na tzw.”mijankę” podobnie jak panele podłogowe, zaczynająć od długiego, prostego boku. Trawa z rolki najlepiej prezentuje na płaskim terenie w otoczeniu niskich roślin, które oddziela od niej np. krawężnik co ułatwia też przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak np. koszenie. Do montażu lepiej jest wybierać gotowy trawnik z rolki, ponieważ od razu prezentuje się doskonale i może cieszyć zielenią zaraz po instalacji.

Trawnik rolowany dostarczany jest z plantacji w rolkach, łatwych do wyłożenia, ale należy pamiętać, aby cały teren został wcześniej przygotowany, gdyż zalecamy, aby po jego dostawie został on jak najszybciej wyłożony w podłożu. Unikniemy wówczas sytuacji kiedy zostanie przesuszony. W środku  takiej rolki, jeśli zbyt długo pozostanie zwinięta bez dostępu do światła, może wytworzyć się proces gnilny, co spowoduje uszkodzenie materiału.

Trawniki z rolki są gotowe do montażu w momencie dostawy. Na plantacji trawy z rolki jest ona odpowiednio wypielęgnowana, doskonale rozwinięta, nawożona i zabezpieczona odpowiednimi środkami ochrony roślin. Mieszanka traw do wysiewu trawy z rolki zawiera wyselekcjonowane nasiona, które dostosowane są do wzrostu w naszej strefie klimatycvznej.