Lata w Polsce potrafią być bardzo upalne, co może negatywnie wpływać na roślinność i trawy w naszych ogrodach oraz przestrzeniach publicznych. Ziemia wysycha i powoduje uszkodzenie systemu korzeniowego trawy, przez co wygląd trawników się pogarsza. Jednak mamy możliwość zadbania o trawnik, by był bujny, pięknie zielony i zdrowy.

Podlewanie trawników

Przy wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu terenu konieczne jest wspomaganie roślinności, by kolor źdźbeł był pięknie zielony, a system korzeniowy zdrowy i rozbudowany. Regularne podlewanie trawników pomoże zarówno owadom i małym zwierzętom żyjącym w trawie, które spulchniają glebę i odżywiają ją. Podlewając trawniki możemy spodziewać się pięknego koloru i ciągłego wzrostu trawy. Przy regularnym nawadnianiu gleby należy pamiętać o odpowiedniej do tego porze dnia, gdyż w ciągu dnia temperatura gleby jest bardzo wysoka. Wykonując podlewanie na rozgrzaną glebę możemy spowodować efekt „gotowania się” korzeni trawy. Bardzo ważne jest zniwelowanie parowania gleby, które następuje przy dużej różnicy temperatury gleby w stosunku do wody. Najlepszą porą do podlewania trawników jest poranek, gdy gleba nie zdąży się jeszcze nagrzać, a woda pozwoli roślinom wytrwać cały upalny dzień.

Regularne koszenie trawników w lato

W czasie upałów wzrost roślin jest mniejszy, jednak nie należy odkładać koszenia na chłodne, wczesno jesienne pory. Niezależnie od pory należy wykonywać koszenie regularnie. Oprócz regularności ważne jest, aby kosiarka miała naostrzone ostrza, gdyż nie chcemy spowodować, że źdźbła trawy będą poszarpane. Nieodpowiednio naostrzone noże mogą uszkodzić strukturę trawy, która będzie zasychać na końcach. Trawniki należy kosić rano bądź wieczorem, kiedy słońce nie nagrzewa gleby. Oprócz dbania o zdrowie trawy, koszenie jej pozwala zapobiec zakwitaniu traw, które przy przekwitaniu nabierają żółtego koloru. Kwitnienie nie jest efektem zamierzonym, gdyż trawę po zakwicie bardzo ciężko przywrócić do życia.

Nawożenie oraz odchwaszczanie trawników latem

Przy intensywnym wzroście trawy powinniśmy pamiętać, by ją nawozić. Najlepiej robić to przed obfitym deszczem lub po nawożeniu podlać go w celu rozpuszczenia granulek nawozu, który powinien wsiąknąć w glebę. Zalegające w trawniku granulki nawozu mogą spowodować poparzenie trawy. Oprócz nawożenia istotne jest usuwanie z trawników wszelkich chwastów, które odbierają trawie potrzebnych jej składników odżywczych oraz minerałów. Przy bardzo dużej ilości chwastów w trawniku możemy stosować opryski, które mają na celu ich niwelowanie.