Pleśń pośniegowa to prawdziwa zmora wszystkich ogrodników. Może występować na wszystkich rodzajach trawnika z rolki nie zależnie, czy jest siany czy jest z rolki. Paradoksalnie wcale nie jest powiedziane, że występuje tylko wiosną lub jesienią. Przy sprzyjających warunkach pleśń pośniegowa może się także rozwijać w czasie innych pór roku, jeśli następują liczne wahania temperatury w czasie doby. Pleśń pośniegową wywołują grzyby z rodziny Microdochium nivale, ale nie tylko.

Na powstawanie pleśni pośniegowej są częściej narażone trawy z gatunku życicy trwałej, szczególnie rocznej i kostrzewy czerwonej. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż liczyć”, aby uniknąć pleśni na trawniku , trzeba pomyśleć o zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji jesienią i najlepiej również wczesną wiosną. Jeśli nie wykonamy zabiegów, które zabezpieczają trawnik przciw pleśni pośniegowej to problem pojawi się wcześniej czy później. Trzeba działać jak tylko zaobserwujemy jakiekolwiek oznaki, które nas niepokoją, aby wyeliminować problem zanim porazi cały trawnik.

Oto kilka rad jak postępować z porażonym pleśnią pośniegową trawnikiem:

  • wygrabić porażone miejsca lub zastosować zabieg wertykulacji;
  • zastosować środek grzybobójczy dedykowany
  • uzupełnić oczyszczone z pleśni miejsca ziemią i zrobić dosiewki
  • zastosować nawóz wiosenny z wysokim procentem azotu

Kiedy roślinność wybudzi się z zimowego snu, należy przeprowadzić wszystkie zabiegi tak, aby były wykonane w odpowiednim czasie. Tylko wówczas będziemy cieszyć się piękną, bujną i soczystą zielenią.