Choroby trawnika można podzielić na te, które widać i te, których pozornie nie widać, ale są. Często jest tak, że dopiero wiosną możemy zauważyć jakie zniszczenia spowodowała choroba, której nie widzieliśmy wcześniej. W myśl zasady „lepiej zabezpieczać niż leczyć’ – zalecamy naszym klientom stosowanie określonych zabiegów pielęgnacyjnych, które mają za zadanie zabezpieczyć trawnik i pomóc mu przetrwać w dobrej kondycji do wiosny.

W okresie jesienno-zimowym najczęściej występuje pleśń pośniegowa, na której pojawienie się mają wpływ ciągłe zmiany temperatury, duża wilgotność powietrza, brak ostatniego koszenia, czy za duża dawka azotu w jesiennym nawożeniu. Pleśń pośniegowa uważana jest za jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych, która pozostawia na trawniku niemałe spustoszenia. Konieczne jest zatem zastosowanie odpowiednich środków do zabezpieczających trawę z rolki, o których pisaliśmy wcześniej jest to np. SWITH, który działa w niższych temperaturach lub AMISTAR, który działa w niższych.

Inną chorobą występującą na trawniku jest zgorzel podstawy źdźbła traw, która pojawić się może podczas częstych i nagłych zmian temperatur, na alkaicznych glebach, wysokiej wilgotności czy złym drenażu podłoża. To jedna z tych chorób, której objawy są widoczne najczęściej późnym latem na nisko skoszonych trawnikach. Pojawiają się wówczas plamy słabo porośniętej trawy, która z czasem tworzy większe pierścienie. W samym pierścieniu można zauważyć nadmiernie wybujałe gatunki traw silniejszych i chwastów. Choroba osłabia system korzeniowy.

Kolejna choroba to brunatna plamistość traw, która pojawia się na skutek zalegającego filcu i obumarłych roślin, które nie są systematycznie usuwane. Inny rodzaj grzyba odpowiada za jej występowanie jesienią, inny latem.

Czerwona nitkowatość i różowa plamistość traw to dość podobne w objawach choroby trawnika, które rozróżnić mogą dopiero szczegółowe badania podłoża. Rozwijają się w podobnych warunkach takich jak: chłodna i wilgotna pogoda, nie usunięcia odpowiednio wcześniej pokosu traw, czy brak wcześniejszego, prawidłowego nawożenia.

Pod grubą warstwą zmrożonego śniegu może rozwijać się inna choroba – pałecznica traw. Trawnik zaatakowany pałecznicą ma na powierzchni szare plamy lub widoczną zgniliznę, tworzącą z czasem biało-szary osad. Rozwojowi choroby sprzyjają zimowe roztopy, chodzenie po śniegu, nie usuwanie zalegającego śniegu.

Generalnie wszystkie opisane powyżej choroby są pochodnymi chorób grzybowych, które rozwijają się  często samoistnie. Wystarczą sprzyjające warunki atmosferyczne, a nawet na zadbanym, prawidłowo pielęgnowanym trawniku mogą wystąpić ogniska chorobowe. Do ich zwalczania powinno się stosować dostępne na rynku środki do zwalczania chorób grzybowych trawnika. Ważne jest obserwowanie na bieżąco naszej trawy ogrodowej i reagowanie na wszystkie niepokojące nas miejsca.

Jako producent trawników z rolki, zalecamy profilaktyczne stosowanie środków grzybobójczych raz na jakiś czas, aby zapobiegać występowaniu chorób grzybowych zanim się jeszcze pojawią, w szczególności przed zimą jest to bardzo ważne.