Każda roślina wymaga dostępu do światła, wody oraz substancji odżywczych. Składniki pokarmowe dla roślin znajdują się rzecz jasna w ziemi. Jeśli jednak ich skład jest nieodpowiedni, glebę  trzeba odpowiednio wspomóc.

Rodzaje gleby pod trawnik:

– czarnoziem (humus) – jest to bardzo żyzna gleba, w kolorze głębokiej czerni i dużym poziomie próchniczym, bardzo żyzna, tłusta;

– ziemia ogrodowa (gotowa, workowana) – jest to mieszanka różnych rodzajów gleb, które są wymieszane w odpowiednich proporcjach.

Przed wyłożeniem trawnika rolowanego dobrze jest sprawdzić, czy struktura podłoża jast odpowednia do instalacji gotowej darni.

Sprawdź strukturę gleby:

– gliniasta – należy dodać piasku, aby ją rozluźnić, wówczas korzenie roślin będą miały miejsce do prawidłowego wzrostu i rozkrzewiania się;

– piaszczysta – aby zapobiec wymywaniu składników odżywczych ze zbyt luźnej gleby, należy wymieszać ją z żyzną glebą (humusem) na około 10-20 cm, aby ją wzbogacić i zatrzymać wartości pokarmowe; czasami potrzebne jest dodatkowo zastosowanie odpowiedniego nawozu.

Kwasowość gleby co to takiego.

Istotnym elementem jest zbadanie kwasowości gleby czyli jej pH. Optymalne pH dla trawnika z rolki to 5,5 – 6,0 pH. Aby to sprawdzić trzeba wykonać badanie gleby. Można to zrobić samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych w sklepach ogrodniczych przyrządów takich jak np. kwasomierz polowego czy kwasomierz elektroniczny. Przy czym trzeba pamiętać, że takie badanie nie jest w 100% miarodajne. Dokładne dane na temat rodzaju podłoża można uzyskać za pomocą profesjonalnego badania próbek ziemi w stacjach chemiczno-rolniczych.

Badanie kwasowości gleby da nam odpowiedź w jaki sposób polepszyć jej stan. Będziemy mieli informacje co możemy zrobić, jakich użyć preparatów czy nawozów, żeby nasz trawnik był zdrowy na lata.

Jeśli mamy glebę:

– zbyt kwaśna – podłoże należy wymieszać z nawozem wapniowym;

– zbyt zasadowa – podłoże trzeba zakwasić nawozami siarkowymi.

Podłoże pod trawnik o czym warto pamiętać należy przygotować odpowiednio wcześnie, zanim trawnik z rolki zostanie dostarczony do nas przez producenta.