Ze względu na układ kompozycyjny, zastosowanie określonej roślinności czy architektury ogrodowej, możemy wyróżnić kilka stylów, według których najczęściej projektuje się ogrody. Spotykamy takie style ogrodowe jak: francuski, japoński, angielski, skandynawski, śródziemnomorski, rustykalny, romantyczny, elegancki, nowoczesny, wiejski i naturalny.

Aby dobrać odpowiedni styl ogrodu musimy dopasować go do bryły domu. Kompozycja budowli powinna współgrać z kompozycją ogrodu, tylko wtedy razem będą stanowić całość. Nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie. Najlepiej jeśli wyborowi projektu domu towarzyszy wybór stylu i projektu ogrodu. Projektując dom i ogród trzeba trzymać się określonych zasad. Chociażby zasady dotyczace komunikacji pomiędzy budynkiem, a ogrodem powinny być dokładnie opracowane. Do budynku powinien być łatwy dostęp z każdej strony, tak aby w sytuacji jakiegoś problemu nie niszczyć nasadzeń czy trawnika z rolki. Projektując ogród oprócz walorów estetycznych i praktycznych, łatwość dostępu do były domu jest koniecznością.

Wybierając styl ogrodu oprócz wspomnianych wyżej elementów trzeba także dostosować go do naszych upodobań i preferencji. Ważne jest tu ukształtowanie terenu, ponieważ jeśli mamy płaski teren, wszelkiego rodzaju pagórki i wzniesienia będziemy musieli wykonać dodatkowo. Uształtowanie terenu może okazać się dużym kłopotem jeśli styl ogrodu jaki nam się podoba, znacznie odbiega od naturalnych predyspozycji otoczenia. Wówczas mamy dwa wyjścja: po pierwsze – wybrać taki styl który będzie łączył wszystkie elementy bez ingerencji w uształtowanie terenu; po drugie – całkowice zmienić teren.

Jaki styl wybrać?

Jeśli tylko nie ma przeciwskazań natury technicznej to każdy projekt da się zrealizować. Przy wyborze stylu ogrodu, można zasugerować się najbliższy otoczeniem w jakim mieszkamy. To jakie ogrody mają nasi sąsiedzi może okazać się pomocne. Ważne, aby wizja ogrodu miała odniesienie do bryły domu i do naszych oczekiwań. Dla przykładu ogród w stylu nowoczesnym będzie się pięknie prezentował na małej, miejskiej działce z nowoczesną architekturą, a wiejski w będzie świetnie wyglądał w otoczeniu wiejskiej przestrzeni.

Reasumując, wszystko zależy od nas. Możemy bawić się stylami i mieszać je dowolnie, zestawiać ze sobą lub trzymać się ściśle określonych zasad, wyróżniajacych jeden styl od drugiego. Jeśli naszym ogrodem zajmą się profesjonaliści, z pewnością wszystkie jego elementy możemy dokładnie przeanalizować i skonsultować z fachowcami. Studia projektujące ogrody, zajmują się również przygotowaniem analizy terenu pod względem jego naturalnych zasobów i możliwości zastosowania przeróżnych rozwiązań i stylów. Zlecenie kompleksowego wykonania ogrodu profesjonalistm, może okazać się najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy „zielonego pojęcia” o zakładaniu ogrodu.