Jeśli nawet na pierwszy rzut oka wydaje się, że najmniej kosztowną i najprostszą metodą jest siana murawa, to nic bardziej mylnego. Na możliwość prowadzenia rozgrywek na murawie z siewu potrzeba minimum rok, jak już wspomnieliśmy powyżej.  To oznacza, że zastosowanie trawnika z rolki pozwala w możliwie krótkim czasie uzyskać nawierzchnię o wymaganych parametrach i właściwościach koniecznych do gry. Trawa sportowa z rolki spełnia oczekiwania z zakresu podstawowych parametrów takich jak przepuszczalność, odporność na uszkodzenia mechaniczne, które są wymagane w przypadku obiektów o charakterze sportowym. Darń z rolki jest odporna na warunki atmosferyczne i można ją wykładać nawet podczas niskich temperatur.

Czas jaki jest potrzebny do zakorzenienia trawnika w gruncie jest na tyle szybki, że można go wykładać wszędzie tam, gdzie darń musi być gotowa w krótkim czasie. Tak więc na obiektach użyteczności publicznej, boiskach, ale też w ogrodach, które są  nadmiernie narażone na zniszczenia dedykowany jest trawnik z rolki.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy trawnikiem do ogrodu, a trawnikiem sportowym wyjaśniamy poniżej:

Trawnik do ogrodu

Jest to doskonałej jakości trawnik z dobrze wykształconą, gęstą i soczyście zieloną darnią. Kupując trawnik z rolki można mieć pewność, że przyjmie się on w podłożu bez żadnego problemu. Warunkiem jest dobrze przygotowana nawierzchnia oraz prawidłowo rozwinięty system korzeniowy. Trawnik z rolki, pomimo zalecanego przeznaczenia można instalować z powodzeniem także w przestrzeni publicznej i rekreacyjnej. Trawa do ogrodu jest odporna na wydeptywanie i łączy w sobie cechy wytrzymałych trawników, które można wykładać także bez problemu na małych boiskach takich jak boiska szkolne, przydomowe, gminne. Producenci trawników rolowanych mają zwykle specjalnie skomponowane, dedykowane mieszanki nasion traw, aby uzyskały jak najlepsze parametry  użytkowe także w trudnych i wymagających warunkach.

Na naszej plantacji hodujemy trawniki rekreacyjno-ogrodowe, które spełniają rolę trawnika uniwersalnego, a więc takiego, który łączy w sobie cechy zarówno trawy do ogrodu jaki trawy dedykowanej do przestrzeni użyteczności publicznej.

Trawnik sportowy

Trawniki sportowe różnią się od typowych trawników ogrodowych dużą zdolnością do samoregeneracji. Różni je także cena.  Murawa sportowa jest zwykle droższa od trawy ogrodowej. Jest tak dlatego, że trawniki sportowe muszą wykazywać określone cechy i parametry. Jest to między innymi szybkość regeneracji po zniszczeniu murawy podczas gry, ale też szybszy wzrost. Jest to zupełnie inny rodzaj mieszanki nasion, dedykowanej dla trawy sportowej, która musi spełniać określone normy. Murawa podczas gry jest stale narażona na uszkodzenia mechaniczne, stąd istotne jest aby szybko wracała do pierwotnego stanu. Pomagają w tym specjalistyczne programy pielęgnacyjne, których każdy klub powinien ściśle przestrzegać.

Jako producent trawników z rolki mamy ogromne i długoletnie doświadczenie w produkcji trawnika rekreacyjno-ogrodowego, ale też trawnika sportowego. Od tego sezonu mamy trawnik sportowy w sprzedaży. Polecamy także do ogrodów!