Każdy gatunek traw posiada inne właściwości oraz warunki adaptacyjne w podłożu. Inaczej też reagują na zmieniające się warunki pogodowe. Kiedy jeden z gatunków w mieszance radzi sobie gorzej i jest bardziej wrażliwy np. na słońce, inny bardziej odporny go uzupełnia bez uszczerbku dla ogólnego wyglądu trawnika. Efekt tego jest taki, że nasz trawnik z rolki jest nadal gęsty i dywanowy.

W mieszankach stosuje się odmiany gatunków traw popularnych w naszej strefie klimatycznej takich jak: kostrzewa, życica wiechlina . Gatunki te mają oczywiście swoje podgatunki, podsiadające różny stopień odporności na określone warunki.

Życica – jej podgatunek, czyli życica trwała posiada mocny system korzeniowy, rośnie raczej nisko i jest odporna na działanie niskich temperatur. Daje szybki efekt gęstego trawnika, szybko się zadarnia i rozrasta nawet po niskim wykoszeniu. Najbardziej lubi gleby próchnicowe, niezbyt zbite.

Wiechlina – w trawnikach rolowanych występuje w odmianie łąkowej, ma mocne rozłogi i lubi miejsca bardziej słoneczne i niezbyt wilgotne, rozwija się dość wolno. Ma mocny i zwarty korzeń. Jest odporna na wydeptywanie, szybko się regeneruje i nadaje się do intensywnego użytkowania. Lubi regularne koszenie, poprzez które ma możliwość tworzenia mocnych rozłogów.

Kostrzewa – występuje w formie kępowej i rozłogowej. Posiada dużo podgatunków, gdzie jedna z nich kostrzewa trzcinowa wytwarza długi korzeń, który posiada zdolność czerpania wody z głębszych partii gleby, co sprawdza się w przypadku suszy. Ma niezbyt duże wymagania glebowe. Toleruje nasłonecznione stanowiska. Rośnie nisko i dobrze się rozwija w glebach o umiarkowanej wilgotności i niezbyt żyznej. Doskonale radzi sobie w niskich temperaturach, jednak nie lubi zbytniego ugniatania.

Producenci trawników rolowanych starają się w optymalny sposób dopasować mieszanki nasion traw do naszych warunków klimatycznych. Szczególnie Ci, którzy od dawna zajmują się ich uprawą. Mają w tej kwestii długoletnie doświadczenie. Używają profesjonalnie przygotowanych mieszanek, często specjalnie dla nich przygotowywanych tak jak my. Nasze mieszani traw cechują wszystkie te elementy, które odpowiadają za utrzymanie trawnika w idealnym stanie przez długie lata. Jednak ważne aby przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji, stosowania nawozów oraz środków ochrony roślin.