W maju nie możemy  zapominać o nawożeniu  trawnika, a z tym wiąże się częste jego koszenie. Warto o to zadbać  i kosić mutawę co najmniej raz w tygodniu. Dodatkowo przyda się odpowiednie odżywienie trawy z rolki. Jeśli mamy kosiarkę wyposażoną w funkcję mulczowania, która jednocześnie kosi i rozsiewa pokos mamy dodatkowo załatwiony temat  utylizacji skoszonej trawy. Mulczarka rozdrabnia ścinki trawy i rozsypuje je po całej nawierzchni murawy. Pokos z trawy, powstały podczas mulczowania rozsiany na nawierzchni, zatrzymuje parowanie gleby, zatrzymuje wilgoć i obniża temperaturę gleby. Ma to bardzo dobry wpływ na utrzymanie trawnika w prawidłowej formie i kondycji. Trawnik nabiera intensywnie zielonego koloru, robi się gęstszy i bardziej odporny na choroby.

Warto także pamiętać o systematycznym ostrzeniu noży kosiarki. Zbyt tępe noże nie tną, a szarpią źdźbła trawy, przez co narażają murawę na częstsze występowanie chorób.

Używanie kosiarki z opcją mulczowania znacznie skraca czas pracy, ponieważ nie ma konieczności ciągłego opróżniania kosza w trakcie pracy.