Jeśli dobrze zaplanujemy ogród, ładnie przystrzyżona, zadbana trawa będzie doskonałym tłem dla pozostałej roślinności, krzewów, drzew czy rabat. Ogród z trawnikiem z rolki będzie uporządkowany i zyska większą przestrzeń. Jesień to idealny czas na instalację trawy z rolki!

Oto  5 praktycznych porad, związanych mnontażem trawnika jesienią:

  1. Na początek zbadaj o pH gleby.

Najbardziej przyjazne środowisko dla prawidłowo rozwijającego się trawnika z rolki  to pH mające odczyn pomiędzy 5,5-6,5. Jeśli pH jest niższe sprzyja rozwojowi mchów, jeśli jest wyższe jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju chwastów. Wbrew pozorom powinno się wykonać to badanie, aby uniknąć problemów w przyszłości.

  1. Uporządkuj teren, na którym wyłożysz trawnik.

Chodzi tu o usunięcie chwastów, inaczej rzecz ujmując zaleca się użycie jednego z dostępnych na rynku preparatu chwastobójczego. Jesienią rośliny wolniej rosną, a więc i chwasty nie będą się tak szybko odrastać. Jest to jedna z zalet instalacji trawy jesienią.

  1. Przekop teren.

Po oprysku środkiem chwastobójczym trzeba odczekać zalecany przez producenta czas. Zwykle jest to około 2-3 tygodni, zanim przystąpimy do dalszych prac na tym terenie. Następnie trzeba przekopać miejsce przeznaczone pod instalację trawy rolowanej i wygrabić pozostałości obumarłych roślin i kamienie. Jest to dobry moment na ewentualnie uzupełnienie gruntu przepuszczalną, żyzną glebą o odpowiednim pH jeśli ziemia jest zbyt uboga, zbyt zbita lub zakwaszona.

  1. Wyrównaj teren.

Teren pod założenie trawy w rolce, powinien być płaski, wygrabiony z pozostałości wszelkich zanieczyszczeń. To bardzo ważne, ponieważ kamienie czy chwasty mogą przebić się przez rolkę trawy i spowodować jej obumieranie lub gnicie. Warto połóżyć siatkę przeciw kretom i nornicom. Wygrabiony i dobrze oczyszczony teren trzeba zwałować. Można użyć do tego celu wału ręcznego o wadze od 50 do 70 kg. Teren będzie płaski, a pasy trawy rolowanej będą ściśle przylegały do podłoża. Wałowanie można powtórzyć po instalacji trawy w rolce. Wyeliminujemy w ten sposób powstałą poduszkę powietrzną pomiędzy gruntem, a darnią trawnika.

  1. Zamów trawnik z rolki u producenta.

Pamiętaj, trawnik z rolki trzeba zamówić kilka dni wcześniej przy końcówce prac z terenem. Trzeba mieć na uwadze, że jest to produkt łatwopsujący, który nie powinien zalegać zbyt długo na paletach. Jesienią tego czasu na wyłożenie trawy w podłożu jest trochę więcej niż latem, czy wiosną kiedy temperatura otoczenia i temperatura gleby jest znacznie wyższa. Wtedy czasu na instalację trawy z rolki jest znacznie mniej. Wyższa wilgotność gleby i powietrza jest sprzymierzeńcem zakładania trawników jesienią.