Zakładanie trawnika z rolki - Układanie trawy
Na początek trzeba wymierzyć powierzchnię do wyłożenia trawnika z rolki. Dokładne określenie powierzchni do instalacji trawy w rolce da nam obraz tego czy sami poradzimy sobie z jej montażem, czy też powinniśmy skorzystać z usługi specjalistów z branży ogrodniczej. Jeśli mamy do ułożenia powierzchnię do 100 m2 nie powinniśmy mieć z tym problemu. Jednak powyżej 100m2, jeśli nie mamy pomocy innych osób, powinniśmy rozważyć wynajęcie firmy ogrodniczej ( 3 osoby mogą ułożyć 300 m2 powierzchni w ciągu 8 godzin).
Zakup gotowego Trawnika z Rolki, zaoszczędzi nam kłopotu, który często pojawia się przy trawniku sianym, a mianowicie nierównomiernego wzrostu nasion. Ryzyko nierównomiernego wzrostu powoduje, że na naszym trawniku mogą występować miejsca bez trawy. Pomijając walory estetyczne oraz dodatkowe koszty związane z dosiewkami trawy w miejscach przerzedzonych, najważniejszy jest fakt, że nie można takiego trawnika od razu używać, chodzić po nim. Trawniki z Rolki poza walorami estetyczno-wizualnymi mają tę przewagę nad trawnikami z siewu, że są gotowe do użytku od razu po wyłożeniu w gruncie!
Zakładanie, montaż trawy z rolki
Układanie Trawnika z Rolki najlepiej rozpocząć od linii prostej np. krawężnika, wzdłuż budynku, płotu czy ogrodzenia. Pasy darni układa się jeden przy drugim podobnie jak panele podłogowe na tzw. „mijankę”, dokładnie dosuwają do siebie krawędzie pasów, aby szczelina pomiędzy pasami trawy była jak najmniejsza. Łączenia pasów będą widoczne do ukorzenienia się trawnika z rolki ok. 7 do 10 dni (zależy od warunków pogodowych). Nie wolno układać pasów trawnika tak, aby nachodziły na siebie. W miejscach pochyłych takich jak stoki, skarpy można zastosować zabieg kołkowania. Zabieg ten ma szczególne znaczenie podczas obfitych opadów deszczu kiedy istnieje zagrożenie, że rolki trawy mogą się zsuwać. Przyjmuje się za optymalne wbijanie kołeczków od 1 do 3 na m2 w zależności od pochyłości terenu.
Jedno jest pewne jeśli zdecydujemy się na ułożenie gotowego Trawnika z Rolki musimy pamiętać, aby bardzo starannie przygotować teren. Należy przy tym mieć na uwadze, że teren musi był tak ukształtowany, aby umożliwić odprowadzenie wody od zabudowań.
Darń z rolki najlepiej jest wykładać od razu na wcześniej przygotowanym terenie. Ma to szczególne znaczenie latem kiedy są wysokie temperatury i nie zaleca się przechowywania trawnika z rolki w zwiniętych rolkach zbyt długo. Do momentu wyłożenia trawy, należy ją ustawić w zacienionym i przewiewnym miejscu. Należy zdjąć siatkę, którą owinięta jest paleta, aby nie uległa uszkodzeniu podczas transportu, ewentualnie można zdjąć dwie górne warstwy rolek, nie będą przygniatać rolek z niższych partii palety. Możliwe jest także, jeśli jest taka konieczność pozostawienie palety z trawą przez noc lub nawet na kolejny dzień jeśli temperatury nie są zbyt wysokie i trawa nie ulegnie zepsuciu. Ważne: nie wolno zraszać wodą rolek trawy znajdujących się na paletach w rolkach. Jeśli z jakichś powodów musimy jednak odłożyć wykładanie trawy, a temperatury są wysokie, należy rozwinąć paski trawy na twardym podłożu (w zacienionym miejscu), tak aby wykluczyć możliwość ukorzenienia się trawnika i w razie konieczności zrosić wodą. Warto pamiętać przy tym, że proces ukorzeniania trawnika następuje dość szybko i można mieć problem z oddzieleniem trawy od podłoża jeśli nie było twarde. Pamiętajmy, że wyłożenie trawy w gruncie powinno nastąpić dość szybko, ale wyznacznikiem są tu tak warunki pogodowe, ponieważ więcej czasu na montaż trawnika możemy założyć jeśli jest chłodno, a mniej kiedy jest upalnie i gorąco.
WYŁOŻONY TRAWNIK Z ROLKI JEST OD OD RAZU GOTOWY DO UŻYTKU!
Podczas projektowania ogrodu należy wyraźnie rozdzielić powierzchnię trawnika od reszty nasadzeń takich jak krzewy, rabaty, inne rośliny. Ułatwi nam to w przyszłości przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych jak np. koszenie. Powierzchnia pod trawnik powinna być dokładnie wygrabiona i ubita. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego walca 50-70 kg. Nie zaleca się przy tym używać żadnych urządzeń mechanicznych czy wibrujących, ponieważ niszczą strukturę gleby, a brak powietrza w glebie utrudnia ukorzenianie się trawnika w gruncie czy kiełkowanie i wzrost nasion traw. Przed samym montażem można lekko wzruszyć glebę grabiami i lekko zrosić glebę, na której wykładamy kolejno rolki. Wyłożone pasy można na bieżąco podlewać wodą, nie czekając na wyłożenie całości. W ten sposób unikniemy ewentualnego przesuszenia wyłożonych pasm.
KILKA ZASAD O KTÓRYCH MUSIMY PAMIĘTAĆ PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO UKŁADANIA TRAWNIKA:
- należy przekopać podłoże (ręcznie lub mechanicznie),
- dokładnie oczyść z reszek gruzu, kamieni i roślinności lub z pozostałości starego trawnika (jeśli teren jest mocno zachwaszczony można użyć środka odchwaszczającego, ale wówczas należy odczekać kilka tygodni zanim preparat przestanie działać, tak aby nie uszkodził trawnika z rolki),
- wygrabić i wyrównać teren,
- zbadać pH gleby (optymalne pH 5,5-6),
- zwałować teren,
- ułożyć trawnik z rolki,
- zwałować wyłożony trawnik (usuwamy tzw. poduszkę powietrzną pomiędzy podłożem, a trawnikiem)
- podlać wyłożony trawnik (w okresie letnim, zalecamy podlewanie partiami wyłożonych pasów trawnika od razu)
Jak położyć trawę z rolki?
Wydawać by się mogło, że układanie trawy z rolki to nic trudnego – rolkę z trawą wystarczy rozwinąć w wybranym miejscu i już można cieszyć się naturalnie pięknym i gęstym trawnikiem w swoim ogrodzie. W praktyce wygląda to trochę inaczej. Układanie trawy z rolki wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania terenu pod trawnik. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś lepiej zaufać w tej kwestii ekspertom, którzy najlepiej wiedzą jak położyć trawnik z rolki.
Jak większość firmy specjalizujących się w trawnikach z rolki Green Grass oferuje swoim klientom kompleksową obsługę, w tym przygotowanie podłoża pod trawnik i układanie trawnika z rolki.
Wysokie temperatury jak należy postępować z trawnikiem podczas montażu?
- Zdejmujemy siatkę zabezpieczającą palety i ustawiamy je w zacienionym, przewiewnym miejscu (można zdjąć dwie górne warstwy, aby nie obciążać nadmiernie tych dolnych).
- Nie zlewamy, nie zraszamy rolek trawy, znajdujących się na paletach.
- Wykładamy trawnik zaraz po jego dostawie!
- Zwilżamy lekko podłoże. Na lekko wilgotnej nawierzchni wykładamy trawnik.
- Nie czekamy z podlewaniem, aż wyłożymy cały trawnik!
- Podlewamy poszczególne pasy zaraz po ich montażu.
- Na koniec montażu podlewamy cały trawnik intensywnie (woda musi przeniknąć do podłoża). Całość wałujemy.
- Na czas ukorzeniania trawnika z rolki w podłożu (około 7-10 dni) podlewamy trawnik intensywnie z samego rana i późnym wieczorem, pamiętają szczególnie o krawędziach trawnika mających kontakt z kamiennymi elementami (bruk, kostka itp.).
- W późniejszym czasie dla zachowania trawnika w dobrej kondycji, podlewamy trawnik wczesnym rankiem.
ZALECAMY, ABY PODCZAS MONTAŻU TRAWNIKA W WYSOKICH TEMPERATURACH, STOSOWAĆ TEŻ PEWNE ZABIEGI Z UŻYCIEM PEWNYCH PREAPARATÓW, KTÓRE MAJĄ NA CELU:
- Zabieg przyśpieszający ukorzenianie i zwiększający masę korzeniową trawy.
- Zabieg ograniczający parowanie wody przez liście, aby podnieść stan jędrności tkanek roślinnych (nasycenie wodą) w celu znoszenia skutków niedoborów wody.
- Zabieg w przypadku wystąpienia drobnych zaparzeń.
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta w celu uzyskania informacji na temat powyższych zabiegów.