GREEN GRASS

Pielęgnacja Trawnika

Jeśli chcemy zachować piękny wygląd trawnika na lata, musimy pamiętać, że o jego walorach estetycznych decyduje przeprowadzanie zróżnicowanych i systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Trawnik to żywy organizm, który pozostawiony samemu sobie nie będzie wzrastał równomiernie, nie będzie soczyście zielony, ani tak gęsty jak po jego wyłożeniu.

Regularne stosowanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz nawożenie trawników, dostosowane odpowiednio do pory roku oraz warunków atmosferycznych to zdecydowanie najważniejszy element, utrzymania trawnika w idealnym stanie. 

KOSZENIE

Na częstotliwość koszenia ma wpływ kilka czynników takich jak:

  • jakie stosujemy nawożenie,
  • jak często podlewamy,
  • jakiej wysokości darń chcemy utrzymać.

Rodzaj zastosowanego nawozu ma wpływ na przyrost darni co warunkuje częstotliwość jego koszenia. W ciągu roku tempo wzrostu darni jest różne. Wiosną i na początku jesieni trawniki kosimy częściej, zaleca się raz w tygodniu. Podczas letnich upałów i w okresie późnej jesieni, ze względu na wysoką i niską temperaturę, wzrost trawy jest najniższy. Wówczas trawnik można nie kosić częściej niż co 2-3 tygodnie.

Według obowiązującej zasady jednorazowo nie ścinamy trawy niżej niż na wysokość 1/3 -1/2 rośliny. Jeśli będziemy ścinać trawnik krócej, musimy liczyć się z faktem, że trawnik może chorować i tracić swój wygląd. Zbyt niskie przycinanie trawnika powoduje, iż roślina doznaje szoku systemu korzeniowego, co w rezultacie może doprowadzić do zamierania korzeni. Jeśli kosimy trawę prawidłowo, system korzeniowy jest odporniejszy i mocniejszy, co wpływa na ogólną kondycję naszego trawnika.

Trawniki mogą być koszone na różną wysokość. Trawniki przydomowe jeśli chcemy utrzymać wysokość 4-5 cm kosimy raz w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że trawniki nisko koszone wymagają częstszego podlewania i nawożenia, aby nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia i występowania chorób. Podczas letnich upałów nie zaleca się koszenia trawnika w południe, ponieważ jest to stres dla rośliny. W upały nie powinniśmy kosić nisko trawy. Starajmy się też nie dopuszczać do zalegania resztek ścinanej trawy. Najlepiej jeśli kosimy kosiarką z tzw. koszem.

Wiosną zanim trawa się zazieleni, powinniśmy skosić nisko na ok. 2,5 cm. Kolejne zabiegi należy stopniowo podwyższać do wysokości 4-5 cm, w okresie upałów nawet do 6-7 cm.

JAK PRZYGOTOWAĆ TRAWNIK DO ZIMY

Ostatnie koszenie wykonujemy przed nadejściem mrozów na koniec października, początek listopada. Ścinamy wówczas trawnik nisko na ok. 3 cm, usuwamy też zalegające na trawniku liście. Koniecznie też na naszym trawniku zastosujmy jeden z dostępnych na rynku  środków zapobiegających powstawaniu pleśni pośniegowej.

PLEŚŃ POŚNIEGOWA – JAK ZAPOBIEGAĆ JEJ POWSTAWANIU

  • ścinamy nisko trawę na wysokość 3 cm (koniec października, początek listopada),
  • zabezpieczamy trawnik jednym z dostępnych na rynku preparatem chemicznym (fungicydy) np. Amistar 250 SC – 50 ml/ 10 litrów wody lub Switch 62,5 WG – 30 g/ 10 litrów wody, taka ilość wystarczy na 200 m2,
  • oprysk wykonujemy późną jesienią przed zakończeniem wegetacji roślin,
  • jeśli wiosną po zimie zauważymy uszkodzenia trawnika spowodowane pleśnią śniegową, również możemy wykonać oprysk, aby zapobiegać jej rozprzestrzenianiu się ale fungicydem kontaktowym np. Bravo 500 SC lub Gwarant 500 SC – 50 mi/ 10 litrów wody, taka ilość wystarczy na 200 m2,
  • nie należy zrzucać zimą śniegu na trawnik podczas odśnieżania, ponieważ pod ciężarem śniegu przygniatane do ziemi źdźbła narażone są na infekcje grzybicze powodujące powstawanie pleśni,
  • nie należy też chodzić po trawniku jeśli zalega na nim śnieg.

INNE CHOROBY TRAW

Również wiosną i latem mogą się pojawić na trawniku choroby grzybowe takie jak np.: antraktoza traw, rizoktonioza traw, czerwona nitkowatość traw, różowa plamistość , rdze traw, mączniak prawdziwy. Z chwilą wystąpienia pierwszych objawów, najlepiej zastosować oprysk Amistarem 250 SC w dawce 50 ml/ 10 litrów wody. Taka ilość wystarczy na 200 m2.

KOSIARKI

  • Kosiarka rotacyjna – elementem tnącym jest nóż, kręcący się ze znaczną prędkością nad powierzchnią ziemi. Na rynku dostępne są kosiarki rotacyjne elektryczne lub spalinowe. Kosiarki rotacyjne elektryczne chociaż są stosunkowo tanie i tym samym chętnie przez nas kupowane, polecane są dla  właścicieli niewielkich trawników około 100 m2. Pielęgnacja większych powierzchni trawników za pomocą tego typu kosiarki byłaby bowiem uciążliwa. Kosiarki rotacyjne wyposażone są czasami w tzw. mulchery. Jest to specjalne skonstruowany nóż, który rozdrabnia ściętą trawę i wdmuchuje ją w głąb darni. Jednak mulchowanie trawy nie jest wskazane przy trawnikach dekoracyjnych (często koszonych i nawożonych), gdyż nadmierne gromadzenie resztek martwych roślin powoduje, że na trawniku może wystąpić nadmierne sfilcowanie darni.
  • Kosiarka bębnowa – posiada zamiast noży nożyce do ścinania trawy. Specjalny bęben ze spiralnie ułożonymi nożami oraz krawędzią przeciwtnącą noża dolnego, powodują, że liście trawy są minimalnie uszkodzone. O dokładności koszenia w przypadku kosiarek bębnowych decyduje liczba noży i prędkość obracania się bębna. Tego typu kosiarki mogą ścinać trawnik bardzo nisko nawet do 0,5 cm, nie nadają się jednak do koszenia nierównych i niesystematycznie koszonych trawników. Na naszym rynku dostępne są kosiarki bębnowe tzw. pchane czyli napędzane siłą mięśni. W sprzedaży można też kupić droższe modele z silnikiem elektrycznym.

NAWOŻENIE


Nawożenie trawnika to oprócz koszenia i podlewania najbardziej istotny element pielęgnacji. Trawnik bowiem wymaga prawidłowego odżywienia. Podczas koszenia pozbawiamy trawę części liści, które będzie się ona starała odbudować. Musimy więc zapewniać naszemu trawnikowi stałą dostawę składników mineralnych dla lepszego wzrostu, koloru, kondycji i gęstości darni.

Trawnik, który jest prawidłowo i odpowiednio nawożony jest zielony, sprężysty i gęsto zadarniony. Nie ma chwastów, szkodników i nie choruje. Optymalne nawożenie nie powoduje też jego przenawożenia co czyni go podatnym na zanieczyszczenia i stresy. Trawa do wzrostu potrzebuje takich minerałów jak azot (N), fosfor (P), potas (K), które rośliny pobierają w dużych ilościach, w mniejszych magnez (Mg), siarka (S), wapń (Ca)  cynk (Zn) oraz mangan (Mn) i molibden (Mo).

Nie ma konieczności nawożenia ziemi przed założeniem trawnika, ponieważ w dobrze przygotowanym podłożu znajdują się składniki zapewniające trawie start. Trawa zmuszana jest w ten sposób do szukania składników pokarmowych w głębszych partiach podłoża, co wpływa korzystnie na rozbudowę systemu korzeniowego.

Pierwsze nawożenie na nowo założonym trawniku, wykonujemy zaraz po pierwszym koszeniu, aby pobudzić wzrost trawy. Na istniejącym trawniku, natomiast pierwsze nawożenie wykonujemy zaraz po ruszeniu wegetacji (marzec).

Brak azotu objawia się żółknięciem dolnych liści trawy. Najlepiej aby zachować następujące proporcje azotu do potasu N-K w poszczególnych okresach wegetacji:

  • wiosną 2:1,
  • latem 1:1,
  • jesienią 1:3.

Z zasady zaleca się stosowanie azotu w następujących proporcjach: III-V 60%; VI-VIII 30-40%; XI 0-10%. Stosowanie potasu ma natomiast znaczenie w okresie letnim podczas występowania upałów oraz jesienią. Na intensywność zieleni korzystnie wpływa magnez i żelazo. Przy wyborze odpowiedniego nawozu dla naszego trawnika, należy kierować się porą roku oraz ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Do nawożenia trawników zalecamy używanie nawozów wieloskładnikowych (NPK) np. Azofoska, Florovit, Polifoska.

Dobrym rozwiązaniem są mieszanki  o długotrwałym działaniu. Na rynku dostępnych jest dużo tego typu nawozów. Polecamy używanie nawozów takich jak np.: Compo, Haifa, ICL (dawniej Scotts), Mivena. Składniki w nich zawarte uwalniają się stopniowo, dzięki czemu rośliny otrzymują optymalną dawkę potrzebnych składników odżywczych. Nawozy można podzielić na dwie grupy dostosowane do okresów wzrostu roślin czyli nawozy wiosenno-letnie i nawozy jesienne.

JAK DZIAŁAJĄ NAWOZY O DŁUGOTRWAŁYM DZIAŁANIU:

  • wzmacniają trawę przy ograniczonym jej wzroście,
  • uodparniają trawnik na czynniki chorobotwórcze,
  • nadają trawie żywo-zielone wybarwienie,
  • ułatwiają pobieranie oraz zatrzymują składniki pokarmowe w warstwie korzeniowej,
  • działają uodparniająco na trawę w okresach niskich i wysokich temperatur.

WERTYKULACJA

Zabieg wertykulacji polega na wyczesywaniu martwych roślin wraz z płytkim nacinaniem powierzchni darni (około 2 cm). Dodatkowo podczas zabiegu wertykulacji następuje powierzchniowe napowietrzanie gleby oraz rozcinanie rozłogów. Wertykulację dobrze jest przeprowadzić wiosną po pierwszym koszeniu i można go połączyć z uzupełnianiem ubytków po zimie tzw. dosiewkami trawy. Drugi raz zabieg wertykulacji można przeprowadzić wczesną jesienią. Zamiast jesiennej wertykulacji jeśli trawnik jej nie wymaga, można ten zabieg zastąpić wyczesywaniem przy użyciu metalowych grabi. W sprzedaży dostępne są wertykulatory ręczne optymalne przy mniejszych powierzchniach lub mechaniczne zalecane do większych trawników.

AERACJA

Zabieg aeracji czyli wgłębnego napowietrzania trawnika, wykonujemy w miejscach intensywnie użytkowanych. Narażonych na nadmierne wydeptywanie ścieżki, murawy sportowe. Zbita i mocno zwarta powierzchnia blokuje penetrację wody w głąb gleby (woda gromadzi się na wierzchu trawnika zamiast wnikać go podłoża), nie napowietrza jej i ogranicza przenikanie składników pokarmowych. System korzeniowy może wówczas obumierać, a trawnik zanika. Aby przeciwdziałać temu procesowi należy trawnik napowietrzyć. Aerację przeprowadzamy wczesną wiosną kiedy ziemia nie jest już mokra po zimie. Do zabiegu używa się specjalnych maszyn zwanych aeratorami. Wykonuje się go równomiernie na całej powierzchni trawnika, raz na 2-3 lata lub raz w sezonie w miejscach szczególnie często użytkowanych.

PIASKOWNIE

Zabieg piaskowania wykonuje się w celu wyrównania powierzchni, przyśpieszenia rozkrzewiania traw oraz dla lepszej przepuszczalności wody do podłoża. Piaskowanie polega na posypaniu trawnika warstwą piasku na ok. 2-5 mm. Najlepiej jest przeprowadzić piaskowanie po zabiegu aeracji. Piasek wypełni wówczas otwory areacyjne.

WAŁOWANIE

Wałowanie polega na dociskani korzeni traw do podglebia, szczególnie zalecane po okresie zimowym. Osiadanie powierzchni podczas wałowania nie powinno przekraczać 0,5-1 cm. Gleba podczas tego zabiegu nie powinna być zbyt wilgotna. W przypadku trawników przydomowych wałowanie stosuje się po wyłożeniu darni oraz przed jej wyłożeniem. Darń lepiej wówczas przylega do podłoża, unikamy w ten sposób powstawanie tzw. poduszki powietrznej.

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Wyselekcjonowane gatunki traw/nasion

Wyselekcjonowane gatunki traw/nasion

Elastyczność realizacji zamówień

Elastyczność realizacji zamówień