trawa-w-rolkach

Przyjęło się, że trawnik z rolki to rozwiązanie dla niecierpliwych, którzy natychmiast chcą zobaczyć zielony dywan w swoim przydomowym ogródku i nie mają czasu lub chęci na obserwację powolnego wzrostu źdźbeł trawy. Ale nie tylko czas jest tutaj elementem, który przemawia za założeniem trawnika z rolki. Czasem jest to niesprzyjający teren, nieodpowiednia pogoda do siewu tradycyjnego trawnika czy też opóźnienia w budowie i konieczność znalezienia alternatywy, aby cieszyć się własną trawą. Myśląc o trawniku z rolki, widzisz zapewne zwinięte rulony wyhodowanej, pięknej trawy, które niczym zielony dywan rozwijane są na Twoim terenie. Jednak czy to naprawdę takie proste? Ile czasu zajmuje założenie trawnika rolowanego?

Przygotowanie terenu – fundament sukcesu

Faktem jest, że trawnik z rolki praktycznie od razu cieszy oko i dzięki niemu pomijamy długotrwały okres oczekiwania na wzrost nasion. Jednak nie jest do końca tak, że wystarczy rozwinąć dywan i gotowe. Tak jak w przypadku tradycyjnego trawnika, a przynajmniej podobnie, konieczne jest ogólne przygotowanie gruntu. Miejsce, w którym ma zostać założony trawnik z rolki, powinno być wyrównane, pozbawione wszelkich nierówności, kamieni czy rosnących na nim chwastów. Warto także zadbać o odpowiednie podłoże. Gleba nie powinna być ani zbyt piaszczysta, ani gliniasta. Co prawda trawnik posiada już wykształcony system korzeniowy, jednak gleba jaką zastanie pod spodem ma fundamentalny wpływ na jego dalszy rozwój, możliwość odpowiedniego przyswajania składników odżywczych i wody. Idealnym podłożem pod trawnik w rolce jest czarnoziem. Jeśli takowy nie występuje na Twoim terenie, dla uzyskania idealnego trawnika, możesz nawieźć kilkucentymetrową warstwę czarnoziemu, która podniesie jakość gleby.

Proces układania trawnika rolowanego – czy to rzeczywiście takie proste?

Po przygotowaniu gruntu przychodzi czas na nagrodę, czyli układanie elementów trawy, które dadzą finalny efekt w postaci zielonego dywanu wokół domu. To nie tylko praca fizyczna, ale również prawdziwe wyzwanie precyzji i systematyczności. Każda rolka musi być ułożona z dbałością. Połączenie poszczególnych kawałków trawy jest kluczowe dla uzyskania jednolitej powierzchni. Proces ten przypomina nieco układanie puzzli – każdy element pasuje idealnie do innego i Twoim zadaniem jest odnalezienie tych brakujących sąsiadów. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, szczególnie dla nowicjuszy.

A ile to wszystko zajmuje czasu? Cóż, wszystko zależy od tego, jaki rozmiar ma Twój ogródek, a także ile osób zaangażowanych jest w pracę i tego, czy posiadają oni wiedzę na temat zakładania trawy z rolki. Może to potrwać od kilku godzin do kilku dni – zależnie od rozległości terenu. Ale każda godzina poświęcona na staranne układanie trawnika to inwestycja w stworzenie pięknej, jednolitej zielonej przestrzeni, która stanie się dumą każdego ogrodnika.