Ze względu na jeszcze wysokie temperatury i wyższą wilgotność, zarówno gleby jak i otoczenia wrzesień, a zwłaszcza jego pierwsza połowa to idealny czas dla dosiewek nasion traw. Ziemia jest jeszcze stosunkowo nagrzana i trzyma ciepło, dlatego nasiona mają doskonałą możliwość wzrostu.  W miejscach, w których trawnik z rolki jest przerzedzony, występują puste miejsca zaleca się zrobienie dosiewek odpowiednią mieszanką traw, ponieważ w pustych miejscach szybko pojawiaja się chwasty.

Przed wykonaniem tego zabiegu powinno się wygrabić miejsca do dosiewek za pomocą szerokich grabi z długimi zębami. Pozwoli to usunąć obumarłe i suche części trawy, a także spulchnić i wyrównać podłoże. Takie działanie umożliwi lepsze kiełkowanie nasion.

Nasiona wysypujemy dość gęsto na podłoże, po czym lekko przeczesujemy ziemię, mieszając nasiona z glebą.  Potem wystarczy już tylko podlewać, aby umożliwić im szybki wzrost. Nagrzana przez lato ziemia pozwoli trawie wzrosnąć i ukorzenić się w podłożu.

Trawnik z rolki, w którym co jakiś czas nie robi się dosiewek z czasem może się przerzedzić, a w miejscach gdzie nie ma trawy szybko pojawiają się chwasty lu mech.