Lato, to czas kiedy chętnie spędzamy wolne chwile na zewnątrz ciesząc się słońcem i beztroskim odpoczynkiem czy zabawą. Wystarczy kawałek zielonej przestrzeni przed domem, aby rozłożyć koc, leżak czy krzesło i rozkoszować się promieniami słońca. Co jednak zrobić, kiedy nie zdążyliśmy przygotować tej zielonej przestrzeni, a zamiast pięknej zielonej trawy otacza nas jedynie ziemia? Idealnym rozwiązaniem jest w tym przypadku trawa z rolki.

Czy lato to dobry czas na rozłożenie trawy w rolce?

Czasem bywa tak, że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Ogród nie jest gotowy do lata, pomimo tego, że planowałeś posiać trawę na jesień? Roboty na budowie przeciągnęły się i nie miałeś możliwości zająć się tym wcześniej? A może po prostu zabrakło budżetu na to? Po części godzisz się z losem i racjonalnie tłumaczysz sobie, że przecież możesz przygotować ogród na za rok. Przecież lato nie jest dobrym momentem na sianie trawy. Jednak istnieje sposób, aby zyskać własny kawałek zieleni praktycznie od razu, nawet w lato. Wystarczy, że zakupisz trawę z rolki. Tak naprawdę nie ma większych przeciwskazań co do tego, żeby była ona ułożona latem. Wynika to z tego, że taka trawa jest wcześniej hodowana i pielęgnowana w kontrolowanych warunkach w szkółkach ogrodniczych. Trawa ta jest uprawiana przez dłuższy czas przed osiągnięciem odpowiedniej dojrzałości, co sprawia, że jest gotowa do natychmiastowego użycia w ogrodach, bez obaw o to, że nie przyjmie się. Przez okres hodowli trawa w rolkach jest systematycznie nawożona i pielęgnowana, co zapewnia jej wytrzymałość. Jej system korzeniowy jest dobrze rozwinięty i skonsolidowany, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces przyjęcia się trawy w nowym środowisku. To sprawia, że trawa może szybko zadomowić się i rosnąć w nowym miejscu, tworząc zielony ogród nawet w letnich warunkach.

Jak dbać o trawę z rolki?

Trawa z rolki z całą pewnością wymaga od nas nieco mniej pracy niż założenie własnego trawnika zupełnie od zera, jednak nie oznacza to, że nie musimy poświęcić jej nieco uwagi. Podstawą jest odpowiednie nawadnianie, zwłaszcza w okresie letnim. W pierwszych dniach po ułożeniu, system korzeniowy trawy w rolce może potrzebować dodatkowej wilgoci. Dlatego ważne jest regularne podlewanie, zapewniające odpowiednią ilość wody, aby umożliwić rozwój korzeni. Warto podlewać trawę regularnie, jednak wtedy, kiedy słońce nie świeci już tak mocno. Najlepiej nawadniać trawnik wczesnym rankiem lub wieczorem. W przeciwnym razie może dojść do poparzenia źdźbeł, co przełoży się na to, że trawnik nie będzie tak estetyczny.  Pierwsze dwa do trzech tygodni po układaniu trawy z rolki są krytyczne dla jej zakorzenienia się. To czas, kiedy warto przyłożyć się do pielęgnacji i obserwować czy trawa rozwija się prawidłowo.  Po tym, jak trawa z rolki zakorzeni się i zacznie rosnąć, należy zadbać o regularne koszenie. Staraj się przestrzegać zaleceń dotyczących wysokości koszenia, ponieważ zbyt krótko ścięta trawa może stać się bardziej podatna na wysychanie.