Ogrody o żyznej glebie są bardziej narażone na obecność kreta. Utrzymanie pięknego trawnika z rolki wiąże się z ciężką pracą, przeprowadzaniem wielu zabiegów pielęgnacyjnych i mnóstwem pieniędzy. A wszystko to nad czym pracowaliśmy może zostać zniszczone za sprawą małego ssaka jakim jest kret. Kopce kreta zmieniają nasz ogród w prawdziwe pobojowisko. Jednak zanim sięgniemy po drastyczne metody wyeliminowania kreta z naszego otoczenia musimy pamiętać, że jest to ssak pod „częściową ochroną”. Ma bardzo dobry słuch, węch i doskonale rozwinięte receptory słuchu i chociaż są całkowicie ślepe, walka z tym małym stworzeniem jest długa, mozolna i często nieskuteczna.

Jeśli w naszym otoczeniu nie ma sąsiadów, a nasz ogród graniczy bezpośrednio z polem, jest więcej niż pewne, że wcześniej czy później zobaczymy krecie kopce w ogrodzie. Obecność kreta może też  świadczyć o bytności w glebie szkodników takich jak drutowce, pędraki czy ślimaki, które niszczą trawę i inne rośliny i robią wcale nie mniejsze szkody niż kret.

Jak mądrze walczyć z kretem opisujemy poniżej:

  • Betonowe bloczki pod ogrodzenie – betonowe bloczki dedykowane pod ogrodzenie to ważny i skuteczny element walki z kretem. Wkopane na odpowiednią głębokość stanowią swojego rodzaju zaporę utrudniającą wdarcie się kreta do ogrodu.
  • Siatka na krety pod trawnik – specjalna siatka przeciw kretom, położona pod trawnikiem na całej jego powierzchni, uniemożliwia przedostanie się zwierzęcia na powierzchnię i tworzenie kopców.
  • Rośliny odstraszające kreta – doskonale rozwinięte receptory węchu sprawiają, że zapachy działają na kreta z większą intensywnością, stąd takie rośliny jak czosnek zwyczajny lub ozdobny, bazylia, aksamitka, wilczomlecz czy szachownica cesarska powinny spowodować, że kret nie pojawi się w naszym ogrodzie. Planując rośliny w ogrodzie warto mieć te gatunki na uwadze.
  • Dźwięki i wibracje – zwiększenie intensywności oddziaływania bodźców czuciowych czyli zainstalowanie urządzeń wibracyjnych i ultradźwiękowych na krety. Takie urządzenie można wykonać samemu. Wystarczy metalowa rurka i kilka plastikowych butelek zawieszonych na sznurku lub jedna nasadzona na bezpośrednio na metalowy element. Butelki obijają się o metal wytwarzając wibracje, które przenoszą na powierzchnię gleby i nieprzyjemy dźwięk.
  • Środki chemiczne – najbardziej humanitarne są te oparte na bazie bardzo intensywnych olejków eterycznych pochodzących z roślin. Nieprzyjemny zapach dla kreta może skutecznie wyeliminować kreta z naszego terenu i zniechęcić go do powrotu. Na rynku są także chemiczne preparaty, które stosowane są jako oprysk na całą powierzchnię trawnika lub takie w formie granulek lub żelu, które trzeba aplikować punktowo czyli bezpośrednio do otworu w kopcu.