Mniszek lekarski jest rośliną (inna nazwa mniszek pospolity) dorastającą do około 10-30 cm, natomiast jej liście osiągają długość około 40m2. W fazie kwitnienia posiada charakterystyczne żółte kwiaty, w późniejszym etapie pojawiają się owoce czyli tzw. niełupki w kształcie kuli,  popularnie zwane dmuchawcami, które łatwo roznoszą podmuchy wiatru. Wysiewają się wtedy w zasadzie wszędzie.

Oto najbardziej popularne sposoby pozbycia się mlecza z trawnika:

  • Ręczne – czyli w momencie kiedy na trawniku z rolki pojawiają się pierwsze liście, jeszcze przed kwitnieniem rośliny. Trzeba dokładnie usunąć korzeń mniszka nie tylko same liście. Korzeń po prostu trzeba wykopać za pomocą np. wąskiej łopatki lub wideł. Na rynku pojawiły się też urządzenia dedykowane do tego celu. Ważne, aby zabieg usunięcia mniszka z trawnika wraz z korzeniem przeprowadzić precyzyjne, starając się nie uszkodzić trawnika. Metoda ta skutkuje tylko wówczas jeśli zastosuje się ją osobno przy każdej roślinie.
  • Mechaniczne – częste koszenie do wysokości 4 cm, utrudnia wegetację rośliny, rozwijanie się łodyg i kwiatostanów, które rozsiewają nasiona po całym ogrodzie. Taka procedura powoduje, że z czasem roślina wycofuje się, ponieważ częste koszenie osłabia ją. Jednak nie dzieje się tak w każdym przypadku.
  • Oprysk – najmniej pracochłonna metoda w przypadku usuwania mlecza z trawnika. Oprysk herbicydem skutkuje pozbyciem się z trawnika także innych chwastów. Preparaty dostępne na rynku można podzielić na dwie grupy selektywne i nieselektywne. Selektywne są skuteczne w przypadku określonych gatunków, nieselektywne w odpowiedniej dawce usuwają wszystkie chwasty. W przypadku mniszka, skuteczne są oba herbicydy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to jakie chwasty znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie mniszka, wówczas podjąć decyzję jakiego herbicydu użyć. Preparaty nieselektywne można z powodzeniem stosować na chodnikach, czy w szczelinach kostki brukowej. Herbicydy selektywne usuwają jedynie rośliny dwuliścienne, ale nie są szkodliwe dla trawnika. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przemieszcza się do innych części roślin, hamując ich wzrost. Efekty zastosowania preparatu na są widoczne po kilku dniach. Trzeba pamiętać, że obfite opady deszczu mogą spowodować, że środek zostanie przemieszczony w zbyt głębsze partie ziemi i wówczas trzeba powtórzyć zabieg jeszczeraz.