Jednym z podstawowych zabiegów czyszczenia nawierzchni jest zamiatanie. Powierzchnie twarde należy czyścić za pomocą specjalnej szczotki do piasku i błota. Jeśli mamy dużą powierzchnię do oczyszczenia można zainwestować w zamiatarkę mechaniczną, która przyda się także zimą do odśnieżania, zwłaszcza chodnika wokół posesji.

Zamiatanie to tylko jedna z czynności utrzymania powierzchni w należytym porządku. Do nich należy zaliczyć także mycie. Wszelkie zabrudzenia i plamy usuniemy najprościej za pomocą myjki ciśnieniowej. Zdarza się, że myjąc nawierzchnie pod ciśnieniem, wypłukuje się piasek z fug, który później powinno się uzupełnić, aby w tych miejscach nie pojawił się mech.

Warto też pomyśleć o impregnacji powierzchni betonowych, która podwyższy jego odporność na działania warunków atmosferycznych.

Z chodników i tarasów tak jak z trawników z rolki trzeba regularnie usuwać zalegające liście, aby pozostawione nie gniły, ale też nie były śliskie.

W sprzedaży są już dostępne inne rozwiązania, które ograniczają czasochłonne odśnieżanie takie jak np. maty grzewcze, które zastosowane na tarasach, podjazdach, czy chodnikach zapewniają komfort braku śniegu i lodu.