Aeracja trawnika z rolki

Aeracja polega na spulchnianiu i rozluźnianiu gleby poprzez jej nakłuwanie na głębokość około 8 cm. Jest to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, ponieważ powoduje w efekcie lepszą penetrację wody, powietrza oraz składników pokarmowych w głąb gleby. Zabieg wzmacnia układ korzeniowy trawnika i powoduje jego regenerację. Trawnik, który jest dobrze rozluźniony i napowietrzony, jest odporniejszy na intensywne użytkowanie, jest gęściejszy i ma równomierne zadarnienie.

Na czym polega zabieg aeracji?

Zabieg aeracji polega na nakłuwaniu gleby. Trawnik powinien być skoszony na około 3 cm, wygrabiony z resztek pokosu i liści. Glebę należy lekko zwilżyć, aby nie była zbyt zbita. Do przeprowadzenia zabiegu aeracji najlepsze będzie specjalnie do tego celu dedykowane urządzenie zwane aeratorem, zwłaszcza na większych powierzchniach. Na mniejszych można użyć walca z kolcami, wideł lub specjalnych butów z kolcami. Manualne przeprowadzenie tego zbiegu może być jednak utrudnione, jeśli gleba jest zbita. Po zastosowaniu aeratora można wysypać piasek, który wniknie w miejsca nakłucia, dodatkowo rozluźniając system korzeniowy.

Mechaniczne aeratory, spalinowe lub elektryczne są bardziej precyzyjne i wydajniejsze. Zapewniają też lepszy komfort pracy. Nie jest to jednak tanie urządzenie. Można skorzystać jeśli jest taka możliwość z wypożyczalni sprzętu ogrodniczego lub zlecić wykonanie zabiegu specjalistom, zajmującym się usługami ogrodniczymi.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg aeracji?

Wszystko zależy od tego w jaki sposób korzystamy z trawnika. Te narażone na bardzo silną eksploatację powinno się poddawać zabiegowi aeracji nawet kilka razy w roku. W innym wypadku można taki zabieg przeprowadzić raz lub dwa razy w  roku, najlepiej wiosną lub wiosną i jesienią.

Wertykulacja trawnika z rolki

Zabieg wertykulacji różni się od zabiegu aeracji tym, że w darni wykonuje się pionowe cięcia na głębokość 1-5 cm. Celem przeprowadzenia zabiegu jest pozbycie się nadmiaru filcu, obumarłych części roślin i mchu. Jeśli na trawniku zalega gruba warstwa filcu trawnik robi się zbity. Woda zamiast wsiąkać do głębszych partii ziemi może zalegać na jego powierzchni, co powoduje pojawienie się mchu. Zalegający filc nie sprzyja zdrowemu rozrostowi trawnika. Po przeprowadzeniu wertykulacji trawnik z rolki robi się gęściejszy, a chwasty nie mają możliwości przebicia się przez darń.

Na czy polega zabieg wertykulacji?

Zabieg wertykulacji polega na pionowemu nacinaniu darni, najlepiej za pomocą wertykulatora czyli mechanicznie. Można też przeprowadzić ten zabieg manualnie, używając do tego celu specjalnych grabi z nożami, ale tak jak w przypadku aeracji, sprawdza się to bardziej na małych powierzchniach. Wertykulacja wymaga zastosowania siły i odpowiedniego nacisku, a ręczne przeprowadzenie zabiegu nie jest tak skuteczne i może być zbyt czasochłonne.

Wertykulator mechaniczny umożliwia regulację nacięcia darni na odpowiednią głębokość, co jest raczej nie możliwe do przeprowadzenia w przypadku manualnych narzędzi. Ten zabieg można wykonać samemu lub zlecić profesjonalnej firmie ogrodniczej.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg wertykulacji?

Wskazane jest przeprowadzenie zabiegu wertykulacji przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Wertykulację można wykonać wiosną zaraz po pierwszym skoszeniu trawnika, następnie jeśli jest taka konieczność, powtórzyć jesienią. Od razu usuniemy obumarłe rośliny i mech powstały latem.

Aeracja, a wertykulacja –  różnice

  • Aeracja to nakłuwanie darni, a wertykulacja to jej nacinanie.
  • Głównymi zaletami przeprowadzenia zabiegu aeracji darni jest rozluźnienie i napowietrzenie darni, a więc umożliwienie penetracji wody oraz substancji odżywczych do głębszych ziemi. Zabieg wertykulacji natomiast usuwa filc, obumarłe rośliny lub mech.
  • Przyjęło się uważać, że aeracja nie jest tak inwazyjnym zabiegiem jak wertykulacja.

Podsumowując oba zabiegi aeracja i wertykulacja wzajemnie się uzupełniają, sprawiając, że trawnik będzie piękny i zdrowy. Będzie miał idealne warunki do wzrostu, a przede wszystkim, będzie nam służył na lata.