Decydując się na założenie trawnika jesienią tak naprawdę trzeba obserwować warunki pogodowe. Przyjęło się, że dopóki da się wycinać rolki trawnika na plantacji i je zwinąć, dopóty klienci mogą go instalować w podłożu – czyli w zasadzie do wystąpienia śniegu i mrozu.

Wracając do tematu  artykułu, to jesienne zakładanie trawnika zawsze gwarantuje przyjęcie się trawy z rolki w gruncie. Przyjmując nawet, że bardzo szybko przyjdzie zima, to i tak trawa z rolki ukorzeni się w podłożu jeśli nie będzie to możliwe jesienią, to na pewno zrobi to wiosną podczas rozpoczęcia wegetacji roślin.

Warunki klimatyczne jesienią, czyli temperatura i wilgotność, sprzyjają instalacji trawy z rolkiUmiarkowana temperatura sprawia, że trawa rolowana szybko aklimatyzuje się w nowych warunkach. Nie ma obawy, że upały spowodują wysuszenie trawy, a deszcz pada częściej więc i podlewać można mniej.

Trawa z rolki kładziona końcem lata i jesienią zasadniczo szybciej ukorzenia się w gruncie niż wiosną. Dzieje się tak dlatego, że jesienią trawnik szuka możliwości szybszej asymilacji w gruncie niż wiosną, gdzie nastawiona jest bardziej na wzrost części zielonej. Korzonki darni stają się przez to mocniejsze i dłuższe, ponieważ trawa szuka szybkiego związania się z gruntem, aby uzyskać dostęp do substancji pokarmowych znajdujących się w ziemi przed nastaniem przymrozków.

Późne lato i jesień to bardzo dobry czas na montaż trawy rolowanej. Jest wówczas chłodniej, noce są jeszcze ciepłe, a temperatura w dzień pozwala na aklimatyzację trawnika w gruncie. Nie ma też obawy, że trawa zaparzy się przy dostawie lub jeśli dłużej pozostanie na paletach. Można także przedłużyć czas wykładania. Kondycja produktu będzie nadal bardzo dobra.

Należy jednak pamiętać, że gwarancją pięknego trawnika wiosną jest właściwe przygotowanie jej do zimy. O tym jak przygotować trawnik do zimowego spoczynku będziemy jeszcze pisać w późniejszych artykułach.

Reasumują. Nie powinniśmy obawiać się zakładania trawnika jesienią. Dobrze zagospodarowany teren z darnią rolowaną będzie pięknie wyglądał także jesienią i zimą.