Początek marca to czas na zaplanowanie wiosennych porządków w ogrodzie i wokół domu. To czas wykonania prac gospodarczych, które polegają na oczyszczeniu miejsc z zalegających nieczystości po zimie, przygotowanie miejsc pod nasadzenia, a także jeśli nie mamy jeszcze trawnika na przygotowanie nawierzchni pod wyłożenie trawnik z rolki.

Oto kilka porad.

Czyścimy, zamiatamy podjazdy i chodniki.

Po zimie na chodnikach i podjazdach często zalega błoto pośniegowe i brud. Na kołach auta podczas zimy często zwozimy na nasze podjazdy piach, sól oraz inne nieczystości. Również wiejące zimą wiatry nawiewają kurz z ulicy. Najlepiej do tego celu sprawdzi się dmuchawa o dużej mocy. Jeśli to nie wystarczy należy umyć powierzchnie podjazdu i chodnika myjką ciśnieniowa, która przy okazji usunie plamy i przebarwienia.

Zgrabiamy i zbieramy resztki nawianych przez wiatr liści i gałęzi.

Z powodów estetycznych, ale nie tylko należy regularnie usuwać obumarłe i butwiejące liście z różnych widocznych miejsc ogrodów, ale też ze wszelkich zakamarów. Gnijące liście trzeba usuwać  szczególnie z powierzchni trawnika to bardzo ważna kwestia. Jeśli zapomnimy o ich usuwaniu zagłuszą wzrost odradzającej się po zimie trawy. Murawa w tym miejscu z powodu braku dostępu do powietrza i światła nie będzie rozwinie się prawidłowo i pozostaną na nim place zniszczonej darni.

Sprzątamy i uzupełniamy w korę rabaty.

Kora ma to do siebie, że traci swoją objętość wraz z upływem czasu, dlatego zwłaszcza po zimie należy ją uzupełniać na rabatach. Zastosowanie kory na rabatach pomaga roślinom przetrwać trudny, zimowy okres, ponieważ zabezpiecza je przed mrozem, a latem przed suszą. Utrudnia także chwastom przedostawanie się na zewnątrz rabat, więc spełnia także walory estetyczne, podnosi także kwasowość gleby, stąd po zimie trzeba ją koniecznie zbierać z trawnika.

Sprzątamy dokładnie trawnik z nieczystości pozostawionych przez naszych milusińskich.

Kiedy aura zimowa nie sprzyja spacerom, często wypuszczamy nasze zwierzęta przed dom na trawnik. Po zimie powinniśmy zatem posprzątać dokładnie trawnik ze „śladów” tam pozostawionych, głównie przez nasze pieski. Podczas wiosennych porządków nie mamy wyjścia i musimy usunąć wszystko dokładnie, tak jak w przypadku gnijących liści, aby trawnik rozwijał się prawidłowo i nie chorował.