Podstawą każdego trawnika jest odpowiednie przygotowanie podłoża

Wielu inwestorów wyobraża sobie zakładanie trawnika z rolki jakby to było rozwijanie dywanu. Wystarczy rozwinąć rolki i piękny zielony trawnik jest już gotowy. W praktyce nie jest to aż takie proste. Założenie trawnika – niezależnie od tego czy z rolki czy z wysiewu – wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Rozwinięcie rolek z trawą na nieprzygotowanym podłożu może skutkować obumarciem trawy, która nie miała warunków do prawidłowego ukorzenienia się. Dodatkowo zakładanie trawnika na nierównej powierzchni – nawet jeśli trawa się ukorzeni – utrudni jej pielęgnację. Drobne koleiny i spadki terenu uniemożliwiają równe przycięcie trawnika i dodatkowo prowadzą do sytuacji, w której w pewnych miejscach trawy wyrasta więcej, podczas gdy w innych jest jej wyraźnie mniej. Bardzo wyraźnie jest to widoczne w przypadku trawnika z wysiewu. Nasiona kumulują się w spadkach terenu pozostawiając widoczne fragmenty gołej ziemi.

Dlaczego trawnik z rolki?

Trawa z rolki to rozwiązanie naprawdę jest godne uwagi i swojej ceny. Podczas gdy trawnik z wysiewu potrzebuje czasu, aby cieszyć oko efektywnym, zielonym dywanem trawa z rolki pozwala uzyskać ten efekt znacznie szybciej. W ten sposób pięknym trawnikiem będziemy mogli się cieszyć od razu po jego założeniu, a nie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt miesięcy później – trawnik z wysiewu przez pierwszy rok, a często nawet dwa lata nie robi aż takiego wrażenia jakbyśmy tego oczekiwali. Zamiast gęstej trawy i soczystej zieleni często w pierwszych miesiącach po wykiełkowaniu trawa jest delikatna i rzadka i gęstnieje z czasem.

Dodatkowym atutem trawy z rolki jest możliwość użytkowania trawnika niemal bezpośrednio po jego założeniu, podczas gdy trawa z siewu jest na tyle delikatna, że jej utrzymanie wymaga rezygnacji z użytkowania trawnika. Dlatego o założeniu trawnika z wysiewu warto pomyśleć przed zamieszkaniem w nowym domu. Rozwiązanie sprawdzi się również w ogrodzie, w którym uprzednio wytyczymy ścieżki. Tam, gdzie trawa jest użytkowa lepiej sprawdzi się trawnik z rolki, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z ogrodu od razu, i to bez ograniczeń.