Liście sprawiają najwięcej problemów ogrodnikom. Te, które opadły i zalegają na trawie trzeba skutecznie wygrabiać, aby nie tworzyły kożucha. Zalegające liście gniją i powodują powstawanie chorób grzybowych, blokują też dostęp do światła, a pozostawione na chodniku stają śliskie i niebezpieczne.  Te, które zalegają na trawniku z rolki w nadmiarze blokują  trawie dostęp do światła słonecznego. Co możemy zrobić z niadmiarem opadających liści:

  • Kompost – czyli specjalny pojemnik na odpady organiczne, które tworzą naturalny nawóz.
  • Naturalna ochrona roślin – zgrabione liście mogą służyć jako otulina roślin tworząc warstwę ochronną przed mrozem.
  • Odpady do utylizacji – czyli workowanie liści i przekazywanie ich odpowiednim służbą do utylizacji.

Usuwając liście z trawnika chronimy go i zapewniamy jego estetyczny wygląd. Wracając do konieczności usuwania liści z trawnika to jest to bardzo ważne jeszcze z jednego powodu. Chodzi mianowicie o wyeliminowanie zagrożenia powstania pleśni pośniegowej wiosną. Pleśń pośniegowa czyli choroba grzybowa, uszkadza murawę tworząc żółte plamy z białym nalotem na jej powierzchni. Pomijając walory estetyczne, jest to choroba trawy, którą trudno jest zwalczyć wiosną.  Pleśń pośniegowa nie powstaje tylko pod zalegającym śniegiem, jak wskazywałaby na to nazwa, ale też pod pozostawionymi na murawie hałdami liści.

Warto pomóc sobie przy pracy, zwłaszcza kiedy mamy dużo drzew w ogrodzie lub w bliskim sąsiedztwie, inwestując w zakup specjalistycznych urządzeń do usuwania liści. Na rynku są dostępne odkurzacze spalinowe lub elektryczne , a także dmuchawy do liści. Urządzenia znacznie oszczędzają czas.