Krok 1 – oceniamy podłoże

Ziemia pod trawnik powinna zostać przekopana i odchwaszczona. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, który posiadamy. W przypadku gleby jałowej – trzeba nawieźć ją np. kompostem, aby wzbogacić jej wartość odżywczą. Jeśli ziemia jest gliniasta, dobrze jest rozluźnić jej strukturę piaskiem, przekopać, a na wierzch wyłożyć warstwę  około 20 cm żyznego, przepuszczalnego podłoża. Sprawdzamy pH gleby, optymalne dla trawnika to 5,5-6,5.

Krok 2 – określamy użyteczność trawnika z rolki

Na początek musimy określić w jaki sposób będziemy korzystać z trawnika rolowanego – jaka będzie jego rola. Czy będzie pełnił funkcję ozdobną czy użytkową. Inaczej planuje się ogród użytkowy, z którego najczęściej korzysta się do rekreacji, zabawy czy gry w piłkę. Najlepiej wybierać sprawdzone trawniki z rolki od doświadczonych plantatorów w hodowli tego produktu. Zazwyczaj produkowane przez nich trawniki rolowane tak jak w naszym przypadku, zawierają wyselekcjonowane, specjalnie skomponowane mieszanki nasion traw, które są odporne na intensywne użytkowanie. Trawa z rolki z naszej plantacji, jest wypielęgnowana, odchwaszczona, zabezpieczona odpowiednimi środkami ochrony roślin i systematycznie nawożona.

Krok 3 – zakładamy trawę z rolki

Instalacja trawy z rolki w gruncie, kiedy mamy dobrze przygotowane podłoże jest stosunkowo prosta. Warto przed wyłożeniem trawnika z rolki zainstalować siatkę przeciw kretom, wzruszyć delikatnie zwałowaną wcześniej glebę grabkami i delikatnie zrosić miejsca wykładania trawnika. Trawę rolowaną montuje się pasek przy pasku, zaczynając od dłuższego, prostego boku na tzw. mijankę, dociskając do siebie krawędzie. Podczas montażu można zraszać poszczególne paski trawy z rolki, aż do całkowitego montażu całości powierzchni. Na konie całość obficie podlać.

Krok 4 – pielęgnacja trawnika rolowanego po instalacji

Po zainstalowaniu trawy z rolki w podłożu, trzeba codziennie dokładnie podlewać całość (chyba że pada deszcz) tak, aby woda przeniknęła do podłoża na około 20 cm. Podlewać należy rano, najlepiej około 4-5. W ciągu dnia, a wieczorem trzeba dać trawie odpocząć. Nie zalecamy podlewania wieczorem, aby wyeliminować ewentualne powstawanie chorób grzybowych. W późniejszym okresie należy regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne na trawniku. Ważne, aby przestrzegać zasad pielęgnacyjnych  i systematycznie je stosować.