Nie jeden z nas uważa, że aby osiągnąć efekt pasów lub kraty trzeba ułożyć trawnik z rolki, który składa się z jednego rodzaju, jednej odmiany nasion. Otóż nic mylnego! Trawnik z rolki, wysiewany jest na plantacji darniowej z  mieszanki różnych gatunków traw. Każdy gatunek charakteryzuje się innymi właściwościami, które nawzajem się uzupełniają. Jedne odmiany są bardziej odporne na działanie określonych czynników atmosferycznych inne mniej, ale zawsze jest tak, że komponując mieszanki nasion do wysiewu bierze się różne czynniki i właściwości danej odmiany, aby gdy jedna słabiej sobie radzi w okresie np. suszy inna była bardziej odporna. Dzięki temu trawnik rolowany zawsze będzie gęsty, dywanowy i odporny na czynniki zewnętrzne jako całość darni. Czyli już wiemy, że nie chodzi tu o jeden gatunek trawy. Idźmy dalej – nie chodzi tu także o sposób ułożenia trawy z rolki w pasy czy kratę.

Co zatem wpływa na taki efekt?

Pasy czy kratka, powstają w wyniku ułożenia darni w przeciwnych kierunkach. Spodnia część źdźbeł trawy różni się kolorem od strony zewnętrznej jeśli zostaną odpowiednio wygięte, światło które będzie na nie padało, stworzy efekt jaki chcemy uzyskać. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w kosiarkę z walcem.

Pasy  – trawy uzyskamy poprzez koszenie po brzegach murawy, po obwodzie, a następnie w górę i w dół , pasy powinny być widoczne. Na uwadze trzeba mieć pozostawienie zakładki podczas koszenia, aby uniknąć ewentualnych miejsc, gdzie trawnik nie będzie skoszony.

Kratka – tu najpierw kosimy trawnik po obwodzie, później góra i dół i prawo, lewo. Dodatkowe koszenie trawnika po obwodzie pozwoli utrwalić i wyraźniej zaznaczyć granicę murawy.

Na koniec kiedy już mamy trawnik w pasy lub kratkę zaleca się użycie walca, który nie będzie jednak zbyt ciężki, aby nie spowodować nadmiernego zbicia gleby i zniszczenia jej struktury. Walcować należy z uwzględnieniem kierunków koszenia jakie wykonaliśmy, aby wzmocnić efekt deseniu, który utworzyliśmy na trawniku.

Dobrej zabawy!