Przed zimą kosiarki dokładnie czyścimy, szczególnie noże, które dodatkowo ostrzymy jeśli tego wymagają i zabezpieczamy środkami konserwującymi. Kosiarki zimą należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, aby wilgoć nie uszkodziła maszyny.

Szczególnie trzeba zadbać o kosiarki spalinowe, one wymagają więcej uwagi. Nie należy pozostawiać paliwa w zbiorniku. Można włączyć kosiarkę, aby paliwo samo się wypaliło, wówczas będziemy mieli pewność, że zbiornik jest pusty. Nie powinno się wylewać paliwa przechylając kosiarki, gdyż można zalać i uszkodzić gaźnik, stad metoda samoistnego wypalenia paliwa jest w tym wypadku najrozsądniejsza. Powinno się odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej, a także wymienić filtr powietrza oraz olej.

Jeśli ostrzymy noże, trzeba koniecznie pamiętać o ich dokładnym wywarzeniu. Jeśli tego nie zrobimy, podczas pracy mogą zostać uszkodzone elementy silnika.

Konserwacją kosiarek, zajmują się też profesjonaliści. Jeśli sami nie mamy w tym względzie doświadczenia, możemy oddać sprzęt do serwisu. Punkty serwisowe mają zwykle więcej czasu jesienią i zimą, aby zająć się sprzętem i dokładnie go sprawdzić. Zwłaszcza kiedy w grę wchodzi konserwacja kosiarek spalinowych to lepiej jest powierzyć je fachowcom.

W każdym razie podczas konserwacji należy zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta. Kosiarki mają różne typy i modele. Każda marka ma swoje zalecenia odnośnie konserwacji maszyn. Należy sugerować się opisem producenta, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu.