Lipcowa zieleń trawnika z rolki, jest w tym okresie mocno nasycona, a sama trawa rośnie dość intensywnie. Stąd regularne koszenie to podstawa, należy kosić trawę rolowaną co 7-10 dni. Zbyt wysoka  będzie pokładać się na trawniku i  może spowodować występowanie chorób grzybowych. Jednak zbyt nisko skoszona murawa z rolki, także może ulec zniszczeniu przez palące słońce. Zatem umiar i kontrolowanie temperatur na bieżąco jest w tym okresie wskazane. Podczas wysokich temperatur, dobrze jest kosić trawnik z rolki na około 6 cm. W innych, bardziej sprzyjających warunkach na około 3-4 cm.

Lato to czas urlopów i odpoczynku. Jeśli podczas wyjazdu trawa rolowana nadmiernie urosła, po powrocie nie należy kosić jej zbyt radykalnie. Koszenie powinno się rozłożyć na dwa, trzy etapy, kosząc do poziomu 1/3-1/2 długości , aż do osiągnięcia około 3-4 cm (w upały do około 6 cm). Nie zapominamy przy tym o regularnym zasilaniu trawy z rolki nawozami oraz o usuwaniu chwastów (patrz: wcześniejszy artykuł).

Codzienne podlewanie trawnika z rolki, najlepiej wykonywać około godziny 4-5 rano, powinno to ustrzec murawę przed jej przesuszeniem podczas wysokich temperatur. Jeśli doprowadzimy do wysuszenia trawy, bardzo szybko pojawią się chwasty, które opanują szybko całą murawę.