Trawnik powinien być często koszony to jedna ze skutecznych metod pozbywania się chwastów na bieżąco. Jeśli nie dopuścimy do zakwitania, wykłaszania i samoistnego rozsiewania się nasion będzie ich znacznie mniej na murawie. Gatunki jednoroczne z reguły giną, ale gatunki rozetowe  takie jak mniszek czy płożące jak powój polny pozostają w trawniku z rolki na lata jeśli się ich skutecznie nie usunie wraz z korzeniami.

Chwasty należy usuwać jak tylko pojawią się na trawie za pomocą np. wąskiej łopatki. Powstałe, puste miejsca trzeba od razu uzupełnić ziemią i wysiać mieszanką nasion traw, ponieważ w pozostawionych pustych miejscach mogą natychmiast pojawić się chwasty.

Inną metodą systematycznej walki z chwastami jest zabezpieczanie go nawozem dedykowanym do zachwaszczonych trawników. Nawozy te mają zwiększoną dawkę azotu co przyśpiesza naturalny rozrost traw. Ważne jest, aby stosować nawożenie trawnika regularnie, przez cały okres wegetacji roślin. Powinno się także przeprowadzać oprysk herbicydem selektywnym dedykowanym do odchwaszczania trawnika, ale takim który nie szkodzi trawie.

Czynności, które zapobiegają chwastom w trawniku:

  • stałe monitorowanie stanu i kondycji trawnika,
  • szybkie, ręczne usuwanie pojedynczych chwastów wraz z korzeniami,
  • regularne opryski całej nawierzchni murawy lub oprysk częściowy,
  • opryski punktowe działajace na pojedyńcze chwasty.