Mech pojawia się najczęściej na zbitych, kwaśnych (poniżej 6,5 pH) i wilgotnych glebach. Jeśli regularnie przeprowadzany jest zabieg aeracja i piaskowania  (patrz: poprzednie artykuły), istnieje duże prawdopodobieństwo, że mech będzie skutecznie hamowany. Pomagają też nawozy dedykowane przeciw występowaniu mchu np. Antymech, a także wapniowanie. Innym sposobem na zapobieganie pojawianiu się mchu, jest unikanie miejsc, gdzie najczęściej występuje i poprostu nie instalować tam trawnika z rolki.

Mech jest świetnym, naturalnym spoiwem.  W miejscach jego występowania, jeśli oczywiście mamy taką możliwość możemy zastosować ażurowe płyty. Będą świetnie wyglądały i urozmaicą otoczenie estetycznie i wizualnie lub posadźmy tam po prostu inną roślinność.

Jeśli nie mamy możliwości i pomimo tego, że mamy świadomość, że mech może wystąpić na trawniku, powinniśmy kontrolować stan gleby i na bieżąco reagować na pojawiający się mech. Odpowiednia pielęgnacja murawy i środki ochronne przeciw występowaniu mchu, pomagają!