Ogród to „zielone płuca” dla domowników. Pełni ważną funkcję w naszym otoczeniu. Zaprojektowanie tego miejsca wbrew pozorom nie jest prostą sprawą, ponieważ na tym etapie trzeba uwzględnić mnóstwo kwestii. Wszystko to ma znaczenie biorąc pod uwagę właściwy dobór roślin oraz podział na strefy.

Ważny element stanowią gatunki i odmiany roślin, rodzaje gleby, dostęp do wody czy pielęgnacja. Projekt ogrodu jest potrzebny po to, aby ogród służył na lata i nie wymagał zbyt dużo pracy. Tu nie ma miejsca na przypadek! Dobrze przygotowany projekt  powinien uwzględniać potrzeby domowników, ale też możliwości finansowe.

Aranżację ogrodu można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom. Samodzielne wykonanie projektu wymaga jednak określonej wiedzy, a pomoc profesjonalistów może oszczędzić czas i nerwy.

W Internecie można znaleźć darmowe projekty ogrodów, niektóre z nich posiadają w bazie wykazy roślin ogrodowych i krzewów ozdobnych. Programy komputerowe online mogą stanowić alternatywę projektów wykonanych na zamówienie przez architekta. Należy przy tym pamiętać, że projekt ogrodu tak jak projekt domu wymaga doświadczenia i fachowej wiedzy. Dobry projekt powinien uwzględniać na przykład takie elementy jak: mała architektura, oświetlenie, oczka wodne czy system automatycznego nawadniania. Powinien także uwzględniać ukształtowanie i budowę terenu, zarys trawnika, a także rabat.

W prawidłowo zaplanowanym ogrodzie muszą być uwzględnione przede wszystkim potrzeby wszystkich domowników. Każdy powinien więc czynnie uczestniczyć przy pracach projektowych. Dobrze wykonany projekt posiada wydzielone strefy takie jak: strefa wypoczynku, aktywności, reprezentacyjna, użytkowa czy gospodarcza. Każda z tych stref pełni bardzo ważną funkcję w ogrodzie.

Kącik relaksu w strefie wypoczynku pozwala zrelaksować się po trudach dnia, odpocząć od zgiełku miasta i hałasu. Zwykle strefa wypoczynku ogranicza się do tarasu lecz jeśli tylko możemy powinniśmy stworzyć dodatkowe miejsce na relaks w głębi ogrodu. Strefa wypoczynku to także  miejsce z trawnikiem rolowanym, a więc bardzo istotnym elementem ogrodu.

Strefa aktywności to z reguły przestrzeń zarezerwowana dla dzieci. Plac zabaw z huśtawką i piaskownicą to absolutne must have w ogrodzie jeśli mamy małe dzieci. Dzieci lubią też różne kryjówki, domki także te na drzewie – warto o tym pomyśleć planując ogród.

Strefa reprezentacyjna dotyczy zwykle części frontowej. Powinny się tu znaleźć rośliny, które są efektowne i pełnią głównie funkcję ozdobną. Ładnie przygotowane ścieżki i podjazdy, będą wizytówką naszego domu i całego otoczenia.

Obecnie dużo uwagi przykładamy do zdrowego trybu życia. Uwzględniając w ogrodzie strefę użytkową możemy wyhodować  własne warzywa, owoce czy zioła. Wymaga to oczywiście pracy, ale nic tak nie cieszy jak własne plony i pewność, że są zdrowe i wartościowe.

Oprócz własnych warzyw, ziół i owoców coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach przydomowe kurniki! Jeszcze do niedawna rzadkość, teraz są dość często spotykane. W strefie gospodarczej można zlokalizować także drewutnię czy kompostownik. Całość dobrze wygląda oddzielona żywopłotem lub pergolą.

Wbrew pozorom, aby podzielić ogród funkcjonalnie, wcale nie musi on być duży. Wszystko zależy od dobrego planu i projektu właśnie. Poszczególne części ogrodu muszą ze sobą współgrać. Powinny się dobrze komponować z bryłą domu, ale też w miarę możliwości z otoczeniem. W ogrodzie każdy z domowników powinien się czuć dobrze. Mieć miejsce dla siebie i dla swoich aktywności.