Trzeba dokładnie zaplanować zakres prac jakie powinniśmy wykonać w ogrodzie, tuż przed wybudzeniem roślin ze snu zimowego.  Jeśli nawet połowa lutego to nieco za wcześnie, aby myśleć o sadzeniu roślin, czy wykładaniu trawnika z rolki, to jest to idealny czas na wykonanie prac wokół ogrodu. To właściwy okres na prace gospodarcze i porządkowe wokół posesji.

Co konkretnie powinniśmy zrobić w tym czasie w naszym ogrodzie? Co z trawą ogrodową? Oto kilka porad.

Czyścimy i zamiatamy podjazdy i chodniki.

Po zimie na chodnikach i podjazdach często zalega błoto pośniegowe i brud. Na kołach auta podczas zimy często zwozimy na nasze podjazdy piach, sól oraz inne nieczystości. Również wiejące zimą wiatry nawiewają kurz z ulicy. Najlepiej do tego celu sprawdzi się dmuchawa o dużej mocy. Jeśli to nie wystarczy należy umyć powierzchnie podjazdu i chodnika myjką ciśnieniowa, która przy okazji usunie plamy i przebarwienia.

Zgrabiamy i zbieramy resztki nawianych przez wiatr liści i gałęzi.

Z powodów estetycznych, ale nie tylko należy regularnie usuwać obumarłe i butwiejące liście z różnych widocznych miejsc ogrodów, ale też ze wszelkich zakamarów. Gnijące liście trzeba usuwać  szczególnie z powierzchni trawnika to bardzo ważna kwestia. Jeśli zapomnimy o ich usuwaniu zagłuszą wzrost odradzającej się po zimie trawy. Murawa w tym miejscu z powodu braku dostępu do powietrza i światła nie będzie rozwinie się prawidłowo i pozostaną na nim place zniszczonej darni.

Sprzątamy i uzupełniamy w korę rabaty.

Kora ma to do siebie, że traci swoją objętość wraz z upływem czasu, dlatego zwłaszcza po zimie należy ją uzupełniać na rabatach. Zastosowanie kory na rabatach pomaga roślinom przetrwać trudny, zimowy okres, ponieważ zabezpiecza je przed mrozem, a latem przed suszą. Utrudnia także chwastom przedostawanie się na zewnątrz rabat, więc spełnia także walory estetyczne, podnosi także kwasowość gleby, stąd po zimie trzeba ją koniecznie zbierać z trawnika.

Sprzątamy dokładnie trawnik z nieczystości pozostawionych przez naszych milusińskich.

Kiedy aura zimowa nie sprzyja spacerom, często wypuszczamy nasze zwierzęta przed dom na trawnik. Po zimie powinniśmy zatem posprzątać dokładnie trawnik ze „śladów” tam pozostawionych, głównie przez nasze pieski. Podczas wiosennych porządków nie mamy wyjścia i musimy usunąć wszystko dokładnie, tak jak w przypadku gnijących liści, aby trawnik rozwijał się prawidłowo i nie chorował.

Przedwiośnie w ogrodzie to bardzo pracowity okres dla wszystkich ogrodników. Dla tych co lubią prace w ogrodzie to czas na który czekają, dla tych co mniej lubią taką formę aktywności to konieczność, która jednak jest wymagana. Najlepiej przygotować listę spraw do wykonania i określić priorytety, wtedy nic nas nie zaskoczy i będzie łatwiej wszystko wykonać zanim nadejdzie wiosna.